Yatırım yapmaya başla!

Euro Kuru Yüzünden Bazı İlaçların Bulunamayacağı Uyarısı Geldi

Euro kuru 2019 başına kadar güncellenmeyecek ve bu durumu TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan'a göre bazı ilaçların bulunamayacağı anlamına geliyor. İşte detaylar;
Euro Kuru Yüzünden Bazı İlaçların Bulunamayacağı Uyarısı Geldi

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, Euro kurunun yeni yıla kadar güncellenmeyecek olması nedeniyle piyasada başta ağrı kesiciler ve grip aşısı olmak üzere kronik bir çok rahatsızlık için ilaç bulunamayacağını dile getirdi. Diyabet, tansiyon, suni göz damlası ve KOAH hastalarının ilaçları bulunmayacak uyarısı yapan Saydan, bir basın toplantısı düzenleyerek konunun detaylarını paylaştı.

Tedarik sorunu olduğunu söyleyen Saydan, Türkiye’nin aldığı güçler nedeniyle bağışıklık sisteminin olumsuz etkilendiğini dile getirdi.

Nurten Saydan Sektör YorumuÜlkemizin aldığı göçlere bağlı olarak bağışıklık sistemimizde olumsuzluklar görülmeye başlandığını ifade eden Saydan, aşılanmanın her zamankinden daha önemli hale geldiğini belirtti. Grip aşısının Türkiye’de üretilmediği için ithal edildiğini söyleyen Saydan, Türkiye’de olası bir salgın vakasına karşı talebi karşılayacak yeterli miktarda aşı bulunmaması nedeniyle güçlük çekileceğini ifade etti. Risk grubundaki kronik hastalığı bulunan vatandaşlar için de tehlikeli bir sürecin beklendiğini ifade etti.

Saydan, vatandaşların grip salgını gelmeden kendilerini korumaya almak için aşılarını reçetelendirip eczanelere geldiğini de söyledi.

Grip Aşısı Tedarik ZorluğuBuna rağmen aşıların tedarikinde sorun yaşadıklarını dile getirdi. Ülkemizde söz konusu olan ilaç tüketiminin bölgelere ve şehirlere göre değiştiğini ifade eden Saydan, bazı illerde yoka giren ilaçların, başka illerde hala bulunabildiğinden bahsetti.

Bunun için 6197 sayılı kanunumuzda eczaneler arası takas yapılabilmesi mümkün olmasına rağmen TİTCK tarafından sadece il içi takas uygulamasına izin verildiğine dikkat çekti.

Euro Kurundaki Değişimleri Canlı Takip Etmek için Tıklayın!

Komşu illerdeki eczacı meslektaşlarından bile vatandaş için ilaç takası yapılamadığını söyleyen Saydan, ilaç sıkıntısı yaşanabileceğini söyledi.

İlaç Takası YapılamıyorSaydan, “Yıl sonunun yaklaşıyor olması nedeniyle depolardan tevzi olarak gönderilmeye başlanan ilaçlar önümüzdeki aylarda yaşanabilecek ilaç sıkıntılarının kötü habercisi olarak görülüyor. Yıl sonunda ilaç sıkıntısı yaşanmaması için piyasada bulunan ilaçların efektif kullanımının sağlanması için iller arası takas yasağının kaldırılması gerekiyor,” ifadelerini kullandı.

Son yıllarda aşı karşıtlığının yaşanmaya başladığına dikkat çekerek, toplum sağlığını tahdit etmeye başlayan bir gerçek olduğunu dile getirdi.

Aşı Karşıtlığı ArtıyorSaydan, Türkiye’nin yüzde 28,3 ile dünyada en yüksek çocuk nüfus oranına sahip 97. ülke olduğunu hatırlattı. Nüdusun yaklaşık 23 milyonunun çocuk ve bunun 287 bininin Suriyeli çocuklar olduğunu belirtti. Ülkemiz çocularına aşı yaptırmayan aile sayısının 2014 yılında 370, 2015 yılında 5091, 2016 yılında 11.470 ve 2017 yılında 23 binden fazla olduğuna dikkat çekti. Çocukların aşılanmasında hukuki ve vicdani mesuliyetin ailenin inisiyatifinde bırakılmaması gerektiğini söyleyen Saydan, aşı karşıtlığının artmasının toplum sağlığını tehdit etmeye başladığının bir gerçek olduğunu ifade etti.

Saydan, döviz kurunun yükselişinden en çok etkilenen meslek gruplarından olduklarını ve enflasyonla mücadele ettiklerini de söyledi.

Döviz Kurundan En Çok Etkilenen Meslek GrubuEuro kurunun reel değerlerle uyuşmadığını söyleyen Saydan, karlılığın düşürüldüğü son noktanın eczaneler olduğunu ifade etti. Artan faizler yüzünden vadeleri kısıtlanan eczacıların zor duruma düştüklerini ifade eden Saydan, kamu kurum iskontosunu uygulamayan firmalara yaptırım uygulanmadığı için onlarca kalem ürünü zarar ederek satan eczacıların durumdan kötü etkilendiğini söyledi. Saydan, “Aralık ayında 404 kalemde yüzde 76’ya varan oranlarda indirim yapılacak. Bu durum ilaçların tedarikini daha da zorlaştıracak,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum