Euro Hem Dolar Hem TL Karşısında Değer Kaybetti

Euro kuru, haftanın son işlem gününe 4,93 seviyesinden başladı. TL karşısında aşağı yönde dalgalı seyreden Euro, dolar karşısında da değer kaybediyor. Ayrıntılar şöyle...

Döviz kurları, Merkez Bankası’nın faiz kararının açıklandığı yoğun geçen haftanın son işlem gününe sakin başladı. Euro 4,93’ten, dolar 4,07’den açılışı yaptı.

Saat 09:05 itibariyle İstanbul Kapalıçarşı’da dolar 4,0640 liradan alınıp, 4,0660 liradan satılırken, Euro 4,9240 liradan alınıp, 4,9260 liradan satılıyor. Euro güne hafif yükselişle başlasa da hem TL hem de dolar karşısındaki kayıplarını artırdı.

Perşembe gününü 4,95 seviyesinden tamamlayan Euro kuru, haftanın son işlem gününe 4,93’ten başladı.

Euro geçtiğimiz haftalarda dolardaki yükselişe eşlik ederek 5 liranın üzerini görmüştü. Ancak daha sonra bu yükselişini kademeli olarak sonlandırdı. Geçtiğimiz hafta erken seçim kararının açıklanması ile de sert düşüş kaydeden Euro, TL karşısındaki gücünü kaybetmeye devam ediyor.

Euro, dolar karşısında da düşüşe geçti, EUR/USD paritesi 1,2092 seviyelerine kadar indi.

Dün Avrupa Merkez Bankası (ECB), Nisan ayı toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmediğini duyurdu. Piyasaların beklentisi de bu yöndeydi. ECB, bankaların Merkez Bankası’nda tuttukları mevduat için ödenen faiz oranını gösteren mevduat oranının %-0,40 ve marjinal faiz oranını %0,25’te sabit bıraktı.

EUR/USD PARİTESİ ANLIK DEĞİŞİMLER İÇİN TIKLAYIN

ECB tarafından yapılan açıklamada; Yönetim Konseyi’nin faiz oranlarının uzun bir dönem için varlık alımları sona erdikten sonra da mevcut seviyelerde kalmaya devam etmesinin beklendiği ifade edildi.

Dün ivme kaybederek eksiye yönelen dolar, bu sabahki işlemlere 4,07 liradan başladı.

Erken seçim kararı sonrası dalgalanan dolar, Merkez Bankası’nın faiz artırımı hamlesine çok fazla tepki vermedi. Bazı ekonomistler TL’deki değer kaybının önlenebilmesi için bir hamlenin daha gelebileceğini öngörüyor. Haziran ayında yapılacak olan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından da yine en az 75 baz puanlık bir artış olması bekleniyor.

DOLAR KURUNDAKİ ANLIK DEĞİŞİMLER İÇİN TIKLAYIN

TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Doç Dr. Atılım Murat, Merkez Bankası’nın önümüzdeki dönemlerde ek sıkılaştırma yapacağını ve sıkılaştırma politikasından vazgeçme lüksü olmadığını ifade etti. Dolar endeksinin son 4 ayın zirvesine çıktığını söyleyen Murat, ABD faizlerinde artış olması halinde dolar maliyetlerinin daha da artacağını belirtti.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı