Paylaşım

Euro/Dolar Kısa Pozisyonlarda Canlılık Kazandı


 

FED son yaptığı toplantı sonrasında da faiz artırımına gitmedi. Bu yıl içerisinde faiz artışı yönünde beklenti ihtimalleri %50'ye yükseldi. Buna Avrupa Merkez Bankası'ndan gelen açıklamalar da eklenince, Euro/Dolar paritesi kısa pozisyonlarda canlılık kazandı. Haberin ayrıntıları şöyle...

FED geçen hafta yaptığı toplantıda faiz artışına Aralık ayında gidilebileceğinin sinyallerini verdi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi ise 22 Ekim’de teşvikin artırılabileceğinin haberini duyurmuştu. Bu açıklamalar üzerine traderlar, Euro’da düşüş beklentisi ile açtıkları pozisyonları hızla artırdılar.

Euro, dolar karşısında Ekim ayında Mayıs ayından bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirerek 1.10 seviyesine indi. Üç aylık ima edilen Euro/Dolar paritesi, bu ay içinde 9.13’e kadar indikten sonra, Cuma günü 10.75’e çıktı. Hedge fonları ve diğer spekülatörler 27 Ekim itibariyle Euro’daki net kısa pozisyon sayısını 105,934’e yükseltti.

Kopenhag’da Danske Bank A/S analistlerinden Morten Helt yaptığı değerlendirmede şu sözlere yer verdi; “Avrupa Merkez Bankası daha fazla gevşeme işaret etti ve bu yıl faiz artırımı yapabileceğini işaret eden net bir FED var. Bu durum belirsizliği çok artırdı ve piyasa bunu fiyatlıyor,” dedi.

Morgan Stanley stratejisti Ian Stannard, AMB’nin daha fazla gevşemeye gidebileceği sinyalleri vermesi üzerine Euro tahminlerini düşürdüklerini bildirdi. Stannard Euro/Dolar için yıl sonu tahminlerini 1.13’ten 1.06’ya düşürdüklerini söyledi.

Öte yandan FED’in son toplantısından da faiz kararı çıkmaması ve bu yıl bitmeden artırıma gidilmesi ihtimallerinin artması, ABD Hazine tahvillerini de etkiledi. Söz konusu tahviller Haziran ayından bu yana en büyük aylık kayıplarını vermeye hazırlanıyor.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler ABD’nin 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin 16 baz puan artacağını tahmin ediyor. ABD’nin gösterge 10 yıl vadeli tahvil faizi %2.13’te kaldı. Bu faiz oranı için ankete katılan ekonomistlerin 31 Aralık’a kadar gelmesini bekledikleri seviye 2.29 olarak açıklandı. Mirae Asset Global Investments tahvil portföy yöneticisi Will Tseng ise bu faizin %2.4’e kadar çıkacağını öngörüyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın