Yatırım yapmaya başla!

Euro/Dolar Katalonya Krizi ile Dalgalı Seyrediyor

Katalonya'nın bağımsızlık mücadelesi devam ederken, Euro/Dolar paritesinde dalgalı bir seyir hakim. Kur, gün içerisinde 1,17 seviyesine düştükten sonra yeniden yükselişe geçti.
Euro/Dolar Katalonya Krizi ile Dalgalı Seyrediyor

Euro/Dolar paritesi gün geçtikçe tırmanan Katalonya krizinin etkisiyle dalgalı bir seyir izliyor. Kur, gün içerisinde en düşük 1,1768 seviyesini gördükten sonra biraz toparlandı ve saat 14:20 itibariyle 1,1828 bandından işlem görüyor.

Katalonya; İspanya’nın kuzeydoğusunda yer alan, kendi bayrağı, milli marşı, parlamentosu, sağlık ve polis birlikleri olan özerk bir bölge. Tarihi bin yıl öncesine dayanan Katalonya, aynı zamanda İspanya’nın refah seviyesi ve üretim oranı en yüksek olan bölgesi konumunda.

Katalonya özerk bölgesi bağımsız bir devlet olmak için 1 Ekim 2017 tarihinde bir referandum düzenlemişti. Bundan önce de halkın sokak gösterileri ve çabası büyük yankı uyandırmıştı. Ancak İspanya Anayasa Mahkemesi, Katalonya Bağımsızlık Referandumu’nu yok saydığını açıkladı. Hatta referandumu önlemek için bölgeye birçok polis kuvvetlerini yolladı. Gerginliğin hızla tırmandığı mücadelede, Katalonya bölgesi başkanı bağımsızlık savaşından vazgeçmediğini açıkladı.

Katalonya Başkanı Carles Puigdemont, Madrid hükümetinin görüşme talebini reddetmesi halinde, yerel meclisin İspanya’dan bağımsızlığını ilan edebileceğini ifade etti.

Başkan Puigdemont, dün İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’a bir mektup yolladı. Puigdemont söz konusu mektupta, merkezi hükümetin diyalog yolunu kapatmaya devam ederse ve Katalan Parlamentosu resmi bağımsızlık ilanı için onay verirse, bağımsızlık sürecinin devam edebileceğini söyledi.

İspanya hükümeti, Carles Puigdemont’un bağımsızlık mücadelesinden vazgeçmemesinden sonra Katalonya hükümetinin yetkilerinin askıda kalma sürecinin devam edeceğini duyurdu.

Söz konusu gelişme üzerine bugün yapılan açıklamada; “Hükümet, özerk Katalonya’nın meşruluğunu düzene koymak için Anayasa’nın 155’inci maddesinde belirtilen sürece devam edecek”  bilgisine yer verildi. İspanya hükümeti ile Katalonya bölgesi arasında yaşanan gerginlikle beraber, İspanya hisseleri bu ay oldukça kötü bir performans sergiledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum