Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro/Dolar Paritesi Yaklaşık 3 Ayın En Yükseğine Ulaştı

Almanya’nın ek teşvik haberi ve ekonomilerin yeniden açılması Euro’yu desteklerken, dolar karşısında Mart başındaki zirveden bu yana en yüksek seviyeyi kaydetti.
Euro/Dolar Paritesi Yaklaşık 3 Ayın En Yükseğine Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Finans piyasaları pamdeminin yayılma hızının yavaşlamasıyla birlikte geçilen normalleşme sürecini pozitif fiyatlamaya devam ediyor. Kümülatif düzeyde salgın devam etse de ülke bazında bakıldığında birçoğunda tablonun daha iyimser olduğunu görmekteyiz.

John Hopkins Üniversitesi verilerine göre dünya genelinde 6 milyon 289 bin aktif vaka bulunuyor. 376 bin kişinin hayatını kaybettiği COVID-19 panhdemisinden en ağır şekilde yer alan ülkelerin başında Amerika Birleşik Devletleri geliyor.

Almanya 183 bin vaka ile dokuzuncu sırada yer alırken şu ana kadar 8 bin 557 kişinin hayatını kaybettiği rapor edildi. Bugün Almanya Başbakanı Angela Merkel’in salgının ekonomide yarattığı hasarı telafi etmek için 100 milyar € daha teşvik verebileceği öğrenildi. Euro bu haberle yükselişe geçerken ABD doları karşısında 11 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Euro/Dolar paritesi Salı günkü işlemlerde 1,1187 ile Mart ayındaki zirveden bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.
Euro/Dolar Paritesi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Almanya, Avrupa’nın en büyük ekonomisi konumunda. Ancak Kovid-19 salgını bu ülkede de etkisini belirgin bir şekilde gösterdi. Sanayi üretimi, imalat satın alma yöneticileri endeksi, fabrika siparişleri gibi ekonominin en temel göstergelerinde son yılların en sert düşüşler yaşandı.

İfo Ekonomik Araştırma Enstitüsü’ne göre Almanya ekonomisi bu yıl %6,6 oranında daralacak. Elde edilen habere göre Başbakan Angela Merkel 50-100 milyar Euro tutarında ek mali teşvik paketi üzerinde çalışacak.

Bugün Sosyal Demokrat yetkilileriyle bir araya geleceği ve yeni bir destek için yetkililerle görüşme yapacağı biliniyor. Merkel, Mayıs ayının başında ek bütçe desteği çağrısı yapmış ve Alman halkının daha fazla teşvike ihtiyacı olduğunu söylemişti.

Bu gelişmeler Euro’nun küresel piyasalarda güçlenmesini sağladı. TSİ 14:30’da %0,24 artıda 1,1162’den işlem gören EUR/USD paritesi gün içerisinde 1,12’ye yaklaşarak yaklaşık üç ayın en yükseğine ulaştı. Analistler kısa vadede 1,1100 seviyesinin üzerinde kaldığı sürece pozitif yön isteğinin devam edeceğini belirtiyor.

1,11 üzerinde kalıcılık sağlaması halinde 1,1155 – 1,1200 – 1,1250 seviyelerinin görülmesi olasılıklar içerisinde değerlendiriliyor. Ancak bu seviyenin altına inmesi halinde bu kez 1,1050 – 1,0990 – 1,0765 bariyerleri izlenecek.

Şu dakikalarda %0,11 ekside 7,5604’ten işlem gören Euro/TL ise dalgalı bir seyir izliyor.
Euro Kuru
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dün 7,56’dan kapanan Euro kuru, Salı günü 7,61’e kadar çıktıktan sonra 7,52’ye indi. Türk lirası şu an Euro karşısında %0,18 ile en fazla değer kazanan dördüncü gelişen ülke parası konumunda. GCM Yatırım analistleri 7,5250 – 7,500 bölgesi üzerinde kaldığı sürece yükseliş isteğinin canlı kalacağını ifade ediyor.

Olası yükselişlerde sırayla 7,60 – 7,6250 ve 7,6500 seviyeleri bekleniyor. Düşüş durumunda ise 7,5050 – 7,500 ve 7,47’lere doğru bir geri çekilme olacak. Venbey Yatırım analistleri 7,40 ve 7,50 seviyelerini destek, 7,80 ve 7,95’i direnç seviyeleri olarak takip ediyor.

Türkiye’nin ihracatta Avrupa pazarına kaymasının olumlu bir gelişme olduğunu belirten analistler, önümüzdeki süreçte bunun etkisinin de görüleceğini aktardı. Bu arada bugün Mayıs ayı dış ticaret verileri açıklandı. Dış ticaret açığı yıllık bazda %104,2 oranında artarak 3,44 milyar dolara yükseldi. Söz konusu dönemde Almaya 961 milyon dolarla en fazla ihracat yaptığımız ülke oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu