Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Üretici Fiyatları Şubat’ta Düşüşünü Sürdürdü

Eurostat tarafından açıklanan veriler, Euro Bölgesi üzerinde üretici fiyatlarındaki yavaşlamanın sürdüğünü ortaya koydu.
Euro Bölgesi’nde Üretici Fiyatları Şubat’ta Düşüşünü Sürdürdü
HABER GİRİŞ

Euro Bölgesi’nde enflasyona dair önemli verilerden üretici fiyatları Şubat ayı raporu paylaşıldı. Eurostat tarafından paylaşılan verilere göre Euro Bölgesi için Mart ayı üretici fiyatları yıllık bazda yüzde 13,2 olarak açıklandı. Beklenti yüzde 13,3 olarak geleceği yönündeydi.

Aylık bazdaki artış ise yüzde 0,5’lik düşüş gerçekleşti. Söz konusu dönemde Euro Bölgesi’nde yıllık bazda üretici fiyatları enerji sektöründe yüzde 17,4 artış gösterdi.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında üretici fiyatları, Şubat’ta yıllık bazda en fazla yüzde 56,1 ile Macaristan’da, yüzde 37,4 ile Letonya’da, yüzde 33,8 ile Slovakya’da, yüzde 27,5 ile Romanya’da ve yüzde 24,1 ile Polonya’da yükseldi.

Euro Bölgesi üretici fiyatları
Kaynak: Eurostat

Yıllık artış, Almanya’da yüzde 16,4 ve Fransa’da yüzde 15,7, İtalya’da yüzde 10 ve İspanya’da yüzde 7,9 olarak açıklandı. Üretici fiyatlarına dair açıklanan son veri, enerji fiyatlarının bir yıl önceki seviyesinin iki katından fazla olduğu Ağustos ayındaki yüzde 43,4’lük zirveden istikrarlı bir yavaşlamayı temsil ediyor.

Üretici fiyatları, enflasyonist eğilimlerin erken bir sinyali olarak görülüyor. Bunun nedeni verinin daha sonra tüketicilere yansıması eğilimidir. Veri, Euro Bölgesi için açıklanan Mart ayı enflasyon raporunun ardından geliyor.

GCM Yatırım Banner

Mart ayında yıllık bazda enflasyon yüzde 6,9 olarak gerçekleşmişti. Enflasyondaki düşüş eğilimi sürmesine rağmen, Avrupa Merkez Bankası’nın yüzde 2 hedefinin çok üzerinde kalmaya devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın