Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Üretici Fiyatları Nisan’da Hız Kesti

Euro Bölgesi’nde üretici fiyat endeksi yıllık bazda artışını sürdürürken, bir önceki aya göre belirgin bir gerileme gösterdi.
Euro Bölgesi’nde Üretici Fiyatları Nisan’da Hız Kesti
HABER GİRİŞ

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Nisan 2022 dönemine ait endüstriyel üretici fiyat endeksi (ÜFE) verilerini açıkladı. Euro Bölgesi’nde ÜFE, Nisan’da bir önceki aya göre yüzde 1,2 oranında artarak, Mart’taki yüzde 5,3’lük geniş artış oranından uzaklaştı. Piyasa beklentisi ise yüzde 2,3 artış olmasıydı.

Avrupa Birliği için bakıldığında aylık bazda yüzde 1,3 oranında artış olduğu görüldü. ÜFE, AB tarafında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 37,0 yükseldi.

Euro Bölgesi’nde beklentinin altında açıklansa da yine de artışını devam ettirdi. Mart ayında yüzde 36,8 artan yıllık ÜFE, Nisan’da yüzde 37,2 artışla, yüzde 38,5 olan beklentinin altında kaldı.

Euro Bölgesi - Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık)
Kaynak: Eurostat

Euro Bölgesi’nde endüstriyel üretici fiyatları Mart 2022 dönemi ile karşılaştırıldığında ara mallarında yüzde 3,8, dayanıksız tüketim mallarında yüzde 2,7, sermaye malları ve dayanıklı tüketim mallarında yüzde 1, enerji sektöründe yüzde 1,2 oranında geriledi. Enerji hariç toplam sektördeki fiyatlar ise yüzde 2,6’lık yükselişi işaret etti.

AB’de üretici fiyatları ara malında yüzde 3,9, dayanıksız tüketim mallarında yüzde 2,8 artarken, sermaye mallarında yüzde 1, dayanıklı tüketim mallarında yüzde 1,1 ve enerjide yüzde 1,1 azaldı. Enerji hariç toplam sanayi için ÜFE yüzde 2,7’lik artış gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Ülkelerdeki değişimlere bakıldığında aylık bazda; en fazla düşüş yüzde 16,4 ile İrlanda’da, yüzde 3,2 ile Romanya’da, yüzde 2,2 ile Portekiz’de ve yüzde 0,3’le İtalya’da yaşandı. Slovakya yüzde 9,3 ile en yüksek ÜFE artışının olduğu ülke olurken, onu yüzde 6’yla Lüksemburg ve yüzde 4,1’le Bulgaristan takip etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın