Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde ÜFE Haziran’da Beklentiyi Aştı

Eurostat tarafından açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde üretici fiyatları enerjideki artışla yükselişini sürdürdü.
Euro Bölgesi’nde ÜFE Haziran’da Beklentiyi Aştı
HABER GİRİŞ

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) Euro Bölgesi için üretici fiyat endeksi (ÜFE) verilerini açıkladı. Haziran ayında Euro Bölgesi’nde ÜFE bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 35,8, Avrupa Birliği’nde (AB) yüzde 36,1 oranında artış gösterdi.

Euro Bölgesi için Haziran beklentisi yüzde 35,7 artış olurken, bir önceki ay yüzde 36,3’lük artış gerçekleşmişti.

Enerji fiyatlarındaki artışın etkisiyle, Euro Bölgesi’nde aylık bazda yüzde 1,1, AB’de yüzde 1,3 oranında arttı.

Endekse en büyük katkıyı sağlayan enerji sektörü için ÜFE, yıllık bazda yüzde 92,8 artarken, ara mallarındaki artış oranı yüzde 23,8, dayanıksız tüketim malları için yüzde 12,5, dayanıklı tüketim malları için yüzde 9,5 ve sermaye malları için yüzde 7,6 olarak gerçekleşti.

Haziran ayında enerji sektöründe üretici fiyatları bir önceki aya kıyasla yüzde 2,7, dayanıklı tüketim mallarında yüzde 0,7 ve dayanıksız tüketim mallarında yüzde 0,4 oranında yükseldi. Enerji hariç toplam sanayide artış oranı yüzde 0,4 oldu.

GCM Yatırım Banner

En Fazla Artış Yüzde 61,2’yle Romanya’da

AB’de enerji sektörü için ÜFE aylık bazda yüzde 3,2, dayanıklı tüketim mallarında yüzde 0,8, dayanıksız tüketim mallarında yüzde 0,7, ara mallarında yüzde 0,4, sermaye mallarında yüzde 0,3 ve enerji hariç toplam sanayide yüzde 0,5’lik artış kaydetti.

Aylık en yüksek artış yüzde 13,2 ile İrlanda’da, yüzde 5,2’yle Litvanya’da meydana geldi. Buna karşın Yunanistan’da yüzde 3,2, Lüksemburg’da yüzde 2,2 oranında düşüş oldu.

AB ülkeleri arasında ÜFE’nin yıllık bazda en fazla arttığı ülkeler yüzde 61,2’yle Romanya, yüzde 55,5 ile Danimarka ve yüzde 52,5’le Litvanya oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın