Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde ÜFE Haziran’da Beklentilerden Fazla Azaldı

Eurostat’ın açıkladığı verilere göre Euro Bölgesi’nde üretici fiyat endeksi aylık bazda yüzde 0,4 düştü. İşte detaylar;
Euro Bölgesi’nde ÜFE Haziran’da Beklentilerden Fazla Azaldı
HABER GİRİŞ

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi’nin Haziran ayına yönelik Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) rakamlarını açıkladı. AB’de ÜFE, Haziran’da bir önceki aya göre yüzde 0,4, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2,4 oranında azaldı.

Euro Bölgesi’nde ise Haziran’da aylık bazda yüzde 0,4, yıllık bazda yüzde 3,4 geriledi. Euro Bölgesi için ÜFE beklentisi aylık yüzde 0,2, yıllık yüzde 3,1 oranında düşeceği yönündeydi. Açıklanan veriler, ÜFE’nin tahminlerden daha fazla düştüğünü gösteriyor.

Euro Bölgesi’nde ÜFE Haziran’da Beklentilerden Fazla AzaldıKaynak: Eurostat

AB Ülkeleri arasında ÜFE, söz konusu dönemde yıllık bazda en fazla yüzde 17,1 ile İrlanda’da geriledi. Onu yüzde 12,4 ile Belçika ve yüzde 11,4 ile Bulgaristan izledi. Yıllık bazda en fazla artış gösteren ülkeler ise yüzde  29,5 ile Macaristan,  yüzde 18,2 ile Slovakya, yüzde 7,4 ile Slovenya oldu.

Euro Bölgesi’nde ÜFE Haziran’da Beklentilerden Fazla AzaldıKaynak: Eurostat

GCM Yatırım Banner

Aylık bazda ÜFE Macaristan’da yüzde 2,5, Bulgaristan ve Letonya’da yüzde 2,4, Belçika’da yüzde 2,2 düştü. İrlanda’da yüzde 4, Hırvatistan’da yüzde 1,3 ve İsveç’te yüzde 1,2 arttı.

Yurt içinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre ÜFE yıllık bazda yüzde 44,50, aylık bazda yüzde 8,23 artış gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.