Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Tüketici Güveni Mart’ta Sabit Kaldı

Euro Bölgesi tüketici güveni piyasa beklentilerini karşılamasa da eksi 19,1'le son ayların en yüksek seviyelerinde kaldı. Detaylar haberde!
Euro Bölgesi’nde Tüketici Güveni Mart’ta Sabit Kaldı
HABER GİRİŞ

Avrupa’da agresif sıkılaştırma politikası sürdürülürken tüketici güveni, Avrupa Komisyonu tarafından yayımlanan ön tahmine göre eksi 19,1’e geriledi. Piyasada eksi 18,3’lük beklenti hakimken Şubat verisi eksi 19,1’e revize edildi.

Tahminler karşılanmasa da Euro Bölgesi tüketici güveni bir yılı aşkın sürenin en yüksek seviyelerinde kaldı. Avrupa’daki birçok ülkede enflasyonist baskıların hafifleyebileceğine dair işaretler olsa da yüksek faiz oranları ve son dönemdeki bankacılık kargaşası tüketicilerin davranışlarını etkilemeye başlayabilir.

Bir bütün olarak Avrupa Birliği’nde, tüketici hissiyatı da eksi 20,7 ile çok az değişti.

Fakat güven, koronavirüs pandemisi öncesi seviyelerin ve uzun vadeli ortalamasının altında kalmaya devam etti.

Euro Bölgesi’nde tüketici güven endeksi, Şubat’ta da eksi 19’a kalarak değişim göstermemişti. Eylül 2022’de tüketici güven göstergesi, eksi 28,7 ile tüm zamanların en düşük seviyesine gerilemişti.

GCM Yatırım Banner

Okumalar, sonraki aylarda pozitif bölgeye çıkamasa da o zamandan bu yana doğrusal bir şekilde geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.