Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi’nde Perakende Satışlardaki Düşüş Genişledi

Temmuz ayında, Haziran’daki sert düşüşten bir miktar toparlanan Euro Bölgesi perakende satışları, yeniden kötümser tablo çizdi.
Euro Bölgesi’nde Perakende Satışlardaki Düşüş Genişledi
Yorum

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi’nde perakende satışların Ağustos ayında kaydettiği değişimleri gösteren raporu yayımladı. Buna göre yıllık bazda düşüş artarken, aylıkta da negatif bölgede kalındı.

Euro Bölgesi’nde perakende satışlar Ağustos’ta yüzde 0,3, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde yüzde 0,2 azaldı. Euro Bölgesi için beklentiler yüzde 0,4 düşüş olması yönündeydi.

Perakende satışlar Haziran ayında yüzde 1,2 azaldıktan sonra, Temmuz’da yüzde 0,3 artışa dönmüştü.

Yıllık bazda değişimlere bakıldığında Euro Bölgesi’nde yüzde 2, AB’de yüzde 1,3 oranında düşüş gerçekleşti.
Perakende Satışlar Yıllık Değişim
Kaynak: Eurostat

Euro Bölgesi’nde gıda, içecek ve tütün ürünlerinde perakende satışlar bir önceki aya göre yüzde 0,8 azalırken, gıda dışı ürünlerde yüzde 0,2, otomotiv yakıtlarında ise yüzde 3,2 arttı.

AB’de gıda, içecek ve tütünde yüzde 0,6 oranında düşüş oldu. Gıda dışı ürünlerde perakende ticaret hacmi yüzde 0,1, otomotiv yakıtlarında ise yüzde 2,9 arttı.

Toplam perakende satışların aylık bazda en fazla azaldığı ülkeler yüzde 2,2 ile Hollanda, yüzde 1,3’le Almanya, yüzde 1,1 ile Malta oldu.

En büyük artışlar ise yüzde 7 ile Slovenya’da, yüzde 3,8’le Lüksemburg’da ve yüzde 3,5’le İrlanda’da gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu