Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde İşsizlik Oranı Mart’ta Geriledi

Eurostat tarafından açıklanan Euro Bölgesi işsizlik rakamlarına göre Avrupa ekonomileri arasında en yüksek işsizlik oranları İspanya'da görüldü. İşte detaylar;
Euro Bölgesi’nde İşsizlik Oranı Mart’ta Geriledi
HABER GİRİŞ

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) Mart ayına ilişkin işsizlik rakamlarını açıkladı. Rapora göre Euro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı Mart’ta yüzde 6,5 seviyesine geriledi. Yüzde 6,6 olan piyasa beklentilerinin altında gelen oran, Ocak ve Şubat ayında yüzde 6,6 seviyesinde kaydedilmişti.

Eurostat tarafından açıklanan raporda Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi’nin Mart ayına ait işsizlik verileri bildirildi.

İspanya’da Mart Ayındaki İşsizlik Oranı Yüzde 12,8 Seviyesinde

Avrupa Birliği’nde Şubat’ta yüzde 6 seviyesinde bildirilen mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı, Mart ayında yüzde 6 ile sabit kaldı.

Raporda, geçen sene Mart ayındaki işsizlik oranının Euro Bölgesi’nde yüzde 6,8, AB’de ise 6,2 seviyesinde olduğuna işaret edildi.

Eurostat tarafından açıklanan rapor ülke bazında incelendiğinde Mart ayındaki işsizlik oranının İspanya’da yüzde 12,8, Yunanistan’da 10,9, İtalya’da ise 7,8 olarak bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Birliği’nde işsiz sayısının Mart ayında AB’de 12 milyon 960 bin olduğu söylenirken bunun 11 milyon 10 binin Euro Bölgesi’nde yer aldığına işaret edildi.

Mart ayı raporuna göre 25 yaş altı genç işsiz sayısı AB’de 2 milyon 763 bin, Euro Bölgesi’nde ise 2 milyon 264 bin olduğu kayıtlara geçti. Genç işsizlik oranı ise raporda AB ve Euro Bölgesi’nde yüzde 14,3 olarak ölçüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.