Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi’nde Yıllık Enflasyon Nisan’da 2 Yılın Yükseğine Çıktı

Açıklanan nihai verilere göre Euro Bölgesi enflasyonu Nisan’da yıllık bazda beklentiler doğrultusunda yüzde 1,6'ya yükseldi.
Euro Bölgesi’nde Yıllık Enflasyon Nisan’da 2 Yılın Yükseğine Çıktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) beklenen enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre Euro Bölgesi’nde tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Nisan’da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,6’ya yükseldi.

Ön tahmin de yüzde 1,6 artışa işaret etmiş, rakam Nisan 2019’dan bu yana en yüksek seviyeyi temsil etmişti. Mart’ta ise yüzde 1,3 olmuştu.

Aylık bazda ise tüketici fiyat endeksi (TÜFE) değişmedi.

Euro Bölgesi Ülkeler Enflasyon Nisan
Kaynak: Eurostat

Ön tahminler doğrultusunda yüzde 0,6 olurken Mart’ta okuma yüzde 0,9’du. Çekirdek enflasyon yıllık bazda yüzde 0,7, aylık bazda yüzde 0,5’e geriledi.

Avrupa Birliği yıllık enflasyonu Mart ayındaki yüzde 1,7’den Nisan 2021’de yüzde 2’ye çıktı. En düşük yıllık oranlar Yunanistan (yüzde eksi 1,1), Portekiz (yüzde eksi 0,1) ve Malta’da (yüzde 0,1) kaydedildi.

En yüksek yıllık oranlar Macaristan (yüzde 5,2), Polonya (yüzde 5,1) ve Lüksemburg’da (yüzde 3,3) kaydedildi. Mart ayına kıyasla, yıllık enflasyon üç üye devlette düştü, birinde sabit kaldı ve yirmi üçünde yükseldi.

Nisan ayında, Euro Bölgesi yıllık enflasyon oranına en yüksek katkı enerjiden geldi. Enerjiyi hizmetler, gıda, alkol ve tütün ve enerji dışı endüstriyel ürünler izledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu