Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi’nde Yıllık Enflasyon Eylül’de Yüzde Eksi 0,3 Oldu

Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon yüzde eksi 0,3’e düşerken rakam Ağustos ayındaki yüzde eksi 0,2 seviyesinden geriledi. Detaylar aşağıda;
Euro Bölgesi’nde Yıllık Enflasyon Eylül’de Yüzde Eksi 0,3 Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Eylül ayı için tüketici fiyat endeksini (TÜFE) açıkladı. Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon yüzde eksi 0,3’e düşerken rakam Ağustos ayındaki yüzde eksi 0,2 seviyesinden geriledi.

Ağustos ayı enflasyonu, 19 üyesi olan Euro Bölgesi’nde tüketici fiyatlarının son dört yıldır ilk kez düşmesinin etkisiyle negatif bölgede gelmişti. Öte yandan bir yıl önce ise oran yüzde 0,8 olmuştu. Avrupa Birliği yıllık enflasyonu, Ağustos’taki yüzde 0,4’ten Eylül 2020’de yüzde 0,3’e düşerken bir yıl önce oran yüzde 1,2 idi.

Yıllık Euro Bölgesi enflasyon oranına en yüksek katkı gıda, alkol ve tütünden (+%0,34) gelirken, bunu hizmetler, enerji dışı endüstriyel mallar ve enerji takip etti.
Euro Bölgesi Eylül 2020 Enflasyon
Kaynak: Eurostat

En düşük yıllık oranlar yüzde eksi 2,3’le Yunanistan, yüzde eksi 1,9’la Kıbrıs ve yüzde eksi 1,3’le Estonya’da kaydedildi. En yüksek yıllık oranlar ise yüzde 3,8’le Polonya, yüzde 3,4’le Macaristan ve yüzde 3,3’le Çekya’da bildirildi.

Ağustos ayı ile karşılaştırıldığında, yıllık enflasyon on üç üye devlette düştü, yedisinde sabit kaldı ve yedisinde yükseldi. Eurostat’ın bugün yayımladığı bir diğer veri de uluslararası ticaret verileri oldu. Buna göre Ağustos 2020’de COVID-19, uluslararası mal ticareti üzerinde önemli bir etkiye sahip olmaya devam etti.

Ağustos 2020’de Euro Bölgesi’nin dünyanın geri kalanına mal ihracatı için ilk tahmin 156,3 milyar euro olurken rakam Ağustos 2019’a göre yüzde 12,2 düşüşü temsil etti. Dünyanın geri kalanından yapılan ithalat 141,6 milyar euro olurken Ağustos 2019’a göre yüzde 13,5 düşüş gerçekleşti.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Sonuç olarak, Euro Bölgesi Ağustos 2020’de Ağustos 2019’daki 14,4 milyar euro ile karşılaştırıldığında dünyanın geri kalanıyla mal ticaretinde 14,7 milyar euro fazla kaydetti. Bölge içi ticaret de Ağustos 2020’de 129,2 milyar euroya gerileyerek Ağustos 2019’a kıyasla yüzde 4,6 azaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.