Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi Tüketici Güveni Şubat’ta -14,8’e Yükseldi

Açıklanan son verilere göre Euro Bölgesi tüketici güveni Şubat'ta -14,80 seviyesinde gerçekleşti.
Euro Bölgesi Tüketici Güveni Şubat’ta -14,8’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Komisyonu (European Commission) tarafından açıklanan verilere göre Euro Bölgesi tüketici güveni Şubat’ta -14,80’e yükseldi.

Böylelikle aylardır süregelen düşüş sona erdi. Şubat 2021’de, tüketici güven göstergesi için ön tahminler hem Avrupa Birliği (-15,7) hem de Euro Bölgesi (-14,8) için arttı. Bununla birlikte iki okuma da gösterge uzun vadeli ortalamalar−10,6 (AB) ve −11,1’in (Euro Bölgesi) oldukça altında kalmaya devam etti.

Ocak ayında ise tüketici güveni göstergesi 2021 Ocak ayında -15,5 olarak teyit edilmişti. Dört bileşeninin tamamında; yani hanelerin geçmiş ve gelecekteki mali durumlarına ilişkin değerlendirmeleri, büyük alımlar yapma niyetleri ve özellikle genel ekonomik duruma ilişkin beklentilerinde bozulma olmuştu.

Euro Bölgesi Tüketici Güveni Şubat 2021
Kaynak: European Commission

Neticede ön tahminlere göre tüketici güveninin yükselmesi pozitif haber oldu. Öte yandan Avrupa Merkez Bankası’nın bugün açıklanan Ocak ayı toplantısının tutanaklarına göre ileriye bakıldığında, Euro Bölgesi’nin büyüme görünümüne ilişkin aşağı yönlü risklerin olduğu söylendi.

Ancak bunlar; küresel ekonomi hakkındaki olumlu haberler, gelecekteki AB-İngiltere ilişkileri konusundaki anlaşma ve aşılama kampanyalarının başlatılması nedeniyle daha az belirgin hale geldi. Yine de devam eden salgın ve ekonomik ve finansal koşullar üzerindeki etkileri, aşağı yönlü risk kaynakları olmaya devam etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu