Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Euro Bölgesi’nde Tüketici Güveni Haziran’da 3,5 Yılın Yükseğine Çıktı

Avrupa’nın beklenen verilerinden Haziran ayında tüketici güvenine ilişkin nihai sonuçlar yayımlandı.
Euro Bölgesi’nde Tüketici Güveni Haziran’da 3,5 Yılın Yükseğine Çıktı

Avrupa Komisyonu (European Commission) tarafından açıklanan nihai verilere göre Euro Bölgesi tüketici güveni Haziran’da beklentilerle uyumlu -3,3 oldu.

Ön tahmine göre Euro Bölgesi’ndeki tüketici güven göstergesi, bir önceki aya göre 1,8 puan artarak Haziran 2021’de -3,3’e yükselmişti. Mayıs’ta -5,1 olmuştu. Bu, Ocak 2018’den bu yana en yüksek seviyeyi işaretlerken -3’lük piyasa beklentilerini aşmıştı.

Haziran 2021’nin iş ve tüketici anketi sonuçlarına göre Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi’nde ekonomik duyarlılık 21 yılın zirvesine çıktı.
Euro Bölgesi Ekonomik Duyarlılık Haziran
Kaynak: European Commission

Haziran 2021’de, Ekonomik Duyarlılık Göstergesi (ESI), Mayıs ayına kıyasla hem AB’de (+3,0 puan) hem de Euro Bölgesi’nde (+3,4 puan) yeniden güçlü bir şekilde arttı. 117,0 (AB) / 117,9 (Euro Bölgesi) puanla ESI, uzun vadeli ortalamasını ve pandemi öncesi seviyesini çok geride bırakarak 21 yılın zirvesine ulaştı.

İstihdam Beklentileri Göstergesi (EEI) de belirgin bir artış gösterdi. AB’de +1,2 puanla 111,5’e ve Euro Bölgesi’nde +1,6 puanla 111,6’ya çıkan gösterge, her iki alanda da Kasım 2018’den bu yana en yüksek seviyeyi işaretledi.

AB’de, Ekonomik Duyarlılık Göstergesi artışı hizmet sektörüne duyulan güvenin artmasıyla desteklendi. Ancak incelenen diğer tüm iş sektörleri (sanayi, perakende ticaret, inşaat) ve tüketiciler de gelişme kaydetti.

Ülke düzeyinde, Ekonomik Duyarlılık Göstergesi Almanya’da (+5.0) tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. İtalya (+2,1), Hollanda (+1,9), Fransa (+1,3) ve Polonya’da (+0,2) yükseldi. En büyük altı AB ülkesinden sadece İspanya’da hafif bir düşüş (-1,1) görüldü.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum