Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi’nde TÜFE Temmuz’da %0,4’e Yükseldi

Coronavirüs salgını nedeniyle getirilen karantina kurallarının gevşetilmesi tüketici harcamalarını artırırken, AB ve Euro Bölgesi’nin enflasyonu hafif yükseldi.
Euro Bölgesi’nde TÜFE Temmuz’da %0,4’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Temmuz ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıkladı. Söz konusu dönemde hem Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde hem de Euro Bölgesi’nde enflasyon yükseldi.

Eurostat verilerine göre Euro Bölgesi’nde enflasyon Temmuz’da yıllık bazda %0,4 oldu.

Haziran’da %0,3 olan tüketici fiyat endeksi (TÜFE) oranı, coronavirüsün yayılmasını durdurmak için konulan kısıtlamaların yavaş yavaş kaldırılmasıyla Temmuz’da hafif yükseldi. Haziran’da %0,8 olan ABD yıllık enflasyonu da Temmuz’da %0,9 geldi.

Euro Bölgesi’nin gayrisafi yurt içi hasılasının en büyük kısmını Almanya ve Fransa oluşturuyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan verilere göre bölge ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde beklentilere paralel olarak %15 oranında küçüldü. Avrupa Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonu %2 hedefine yakın tutmaya çalışıyor.

Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip olan Almanya’da Temmuz ayında enflasyon %0,0 oldu.
AB Ülkeleri Enflasyon Oranları
Kaynak: Eurostat

Geçtiğimiz ay enflasyonun en düşük geldiği ülke eksi %2,1 ile Yunanistan oldu. Enflasyonun %0,0 seviyesinin altında olduğu diğer ülkeler ve oranlar; %2,0 ile Kıbrıs, %1,3 ile Estonya, %0,7 ile İspanya, %0,6 ile İrlanda, %0,6 ile Hırvatistan, %0,3 ile Slovenya ve %0,1 ile Portekiz oldu.

Enflasyonun en yüksek geldiği ülkeler arasında Macaristan %3,9 ile ilk sırada yer aldı. Onu %3,7 ile Polonya, %3,6 ile Çekya, %2,5 ile Romanya, %1,8 ile Slovakya, %1,8 ile Belçika izledi.

Temmuz ayında Almanya’nın enflasyonu %0,0, Letonya’nın ve Lüksemburg’un %0,1, Bulgaristan ve Danimarka’nın %0,4, Malta, Finlandiya ve İsveç’in %0,7, İtalya’nın %0,8, Hollanda’nın ise %1,6 oranında geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu