Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Euro Bölgesi Perakende Satışları Mart’ta Aylık %2,7 Arttı

İlk çeyrekte çift dipli resesyon kaydeden Euro Bölgesi, Mart ayı için perakende satış verilerini açıkladı.
Euro Bölgesi Perakende Satışları Mart’ta Aylık %2,7 Arttı

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), 2021’in üçüncü ayı için perakende satış verilerini açıkladı. Buna göre aylık bazda yüzde 2,7 artış olurken yıllık yüzde 12 artış kaydedildi.

Aylık beklenti yüzde 1,5 artışa yıllık beklenti ise yüzde 9,6 artışa işaret ediyordu. Her ikisi de beklentileri aştı.

Şubat’ta aylık bazda yüzde 3 artış olurken yıllık bazda yüzde 2,9 gerileme olmuştu. Rakamlar sırasıyla yüzde 4 artışa ve yüzde 1,5 gerilemeye revize edildi.

Avrupa Birliği’nde ise perakende satışlar aylık yüzde 2,6, yıllık yüzde 11,6 arttı.
Euro Bölgesi AB Perakende Satışları Mart
Kaynak: Eurostat

Şubat ayı ile karşılaştırıldığında Euro Bölgesi’nde Mart ayında perakende ticaret hacmi gıda dışı ürünlerde yüzde 4,6, gıda, içecek ve tütünde yüzde 1,0 artarken otomotiv yakıtlarında yüzde 2,9 azaldı.

AB’de perakende ticaret hacmi gıda dışı ürünler için yüzde 4,2, gıda, içecek ve tütün için yüzde 0,8 arttı, otomotiv yakıtları içinse yüzde 2,3 azaldı.

Verilerin mevcut olduğu üye devletler arasında toplam perakende ticarette en yüksek aylık artış Danimarka (yüzde 22,5), Hollanda (yüzde 8,4), Almanya ve Litvanya’da (yüzde 7,7) kaydedildi.

En büyük düşüşler Hırvatistan (yüzde 4), Polonya (yüzde 2,2) ve Avusturya’da (yüzde 1,9) görüldü.

Mart 2020 ile karşılaştırıldığında Euro Bölgesi’nde Mart 2021’de perakende ticaret hacmi gıda dışı ürünlerde yüzde 25, otomotiv yakıtlarında yüzde 17,1 arttı. Gıda, içecek ve tütündeyse yüzde 1,1 gerileme kaydedildi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum