Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Euro Bölgesi’nde Perakende Satışlar Aralık’ta %2 Arttı

Euro Bölgesi’nde perakende satışlar Aralık’ta mütevazı bir şekilde arttı. Nedeni yeni ülkeler kısıtlayıcı tedbirler uygularken diğerlerinin tatil dönemi için gevşeme yapmaları oldu.
Euro Bölgesi’nde Perakende Satışlar Aralık’ta %2 Arttı

Eurostat, Aralık 2020’de mevsimsellikten arındırılmış perakende ticaret hacminin Kasım 2020’ye kıyasla Euro Bölgesi’nde %2 ve AB’de %1,4 arttığını açıkladı. Kasım 2020’de perakende ticaret hacmi Euro Bölgesi’nde yüzde 5,7, AB’de yüzde 4,9 düşmüştü.

Aralık 2020’de Aralık 2019 ile karşılaştırıldığında, takvim etkisinden arındırılmış perakende ticaret hacmi Euro Bölgesi’nde yüzde 0,6, AB’de yüzde 0,5 arttı. 2020 yılı için yıllık ortalama perakende ticareti, 2019 yılına kıyasla Euro Bölgesi’nde yüzde 1,2 ve AB’de yüzde 0,8 düştü.

Aylık bazda Aralık’ta Euro Bölgesi’nde otomotiv yakıtları perakende için ticaret hacmi %5,1; yiyecek, içecek ve tütün için %1,9 ve gıda dışı ürünler için %1,5 arttı.
Euro Bölgesi AB Perakende Satışlar Aralık
Kaynak: IHS Markit

AB’de perakende ticaret hacmi otomotiv yakıtları için %4,0, gıda, içecek ve tütün için %1,7 ve gıda dışı ürünler için yüzde 0,7 arttı. Verilerin mevcut olduğu üye devletler arasında toplam perakende ticaret hacmindeki en yüksek artışlar Fransa (+%22,3), Belçika (+%15,9) ve İrlanda’da (+%11,4) gözlendi.

En büyük düşüşler Hollanda (-%10,9), Almanya (-%9,6) ve Danimarka’da (-%8,0) kaydedildi. Perakende sektörü ve üye devletlere göre yıllık karşılaştırmada Aralık 2020’de Euro Bölgesi’nde Aralık 2019’a göre perakende ticaret hacmi gıda, içecek ve tütün için %5,6 arttı.

Gıda dışı ürünlerde yüzde 0,8 azalma görülürken otomotiv yakıtları için yüzde 14,1 oranında azalma kaydedildi.

Euro Bölgesi Aralık Perakende Satış Yorum AB’de perakende ticaret hacmi gıda, içecek ve tütün için %5,0 arttı. Gıda dışı ürünlerde %0,6, otomotiv yakıtlarında %12,9 azaldı. Verilerin mevcut olduğu üye devletler arasında toplam perakende ticaret hacmindeki en yüksek yıllık artış İrlanda (+%11,1), Fransa (+%9,1) ve Estonya’da (+%5,9) kaydedildi.

En büyük düşüşler Slovenya (-%13,3), Bulgaristan (-%12,0) ve Hollanda’da (-%5,7) görüldü. Euro Bölgesi perakende satışları üzerine görüş bildiren Bert Coijin, yüzde 2’lik artış için şöyle dedi:

“Bu, yeni ülkeler kısıtlayıcı önlemler uygularken diğerleri tatil dönemi için gevşedikleri için Kasım’daki büyük düşüşten küçük bir geri dönüş” dedi. Mütevazı toparlanmanın, mevcut kilitlemelerin çevrimiçi satışlara rağmen tüketimi önemli ölçüde azalttığını gösterdiğini de söyledi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum