Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Euro Bölgesi Öncü PMI Aralık’ta Daha Güçlü Sinyaller Veriyor

Euro bölgesine ait öncü PMI göstergeleri, Aralık ayı için Kasım ayına göre daha güçlü sinyaller vermeye başladı.
Euro Bölgesi Öncü PMI Aralık’ta Daha Güçlü Sinyaller Veriyor

Öncü PMI verilerine göre; Euro bölgesinin ticari faaliyeti, Aralık ayında istikrar kazanmaya yaklaştı. Almanya’nın öncülüğünde daha güçlü imalat üretimi büyümesine dair beklentiler artarken, hizmet sektöründeki aktivite düşüş hızının yavaşladığı görüldü.

IHS Markit flash kompozit PMI, Kasım ayındaki 45,1 seviyesinden Aralık ayında 49,8 seviyesine yükseldi.
Euro Bölgesi Flaş Kompozit PMI - Aralık 2020
Kaynak: Markit Economics

Reuters tarafından düzenlenen ankette ise 45,8 seviyesinden olması tahmin ediliyordu. Veriler, yenilenen koronavirüs salgınının kilitleme önlemlerinin ortasında Kasım’da ciddi bir düşüş kaydettikten sonra Aralık’ta ekonominin istikrar kazanmaya yakın olduğuna işaret etti.

Dördüncü çeyrek krizi, yılın başlarında görülen pandeminin etkisinden çok daha az sert görünüyor. Üçüncü çeyrekte 52,4’ten dördüncü çeyrek ortalaması 48,4’e  geriledi. İkinci çeyrekte ise bu rakam 31,3 düzeyindeydi. Ayrıca geniş resme bakıldığında tablonun karışık olduğu da görülüyor.

İmalat üretimi artışı, Aralık ayında hızlanırken, Kasım’da yavaşlamıştı. Hizmet sektöründe ise düşüş oranının belirgin bir şekilde Eylül ayından bu yana en yavaşa gerilediği görülüyor. Hizmet sektöründeki bu keskin gevşeme, beklenenden daha yükselen gelen PMI verilerinin arkasındaki ana itici güç oldu. Analistler hizmet PMI’nın 41,7’den 41,9’a yükselmesini bekliyorlardı. Ancak öncü okuma 47,3’e geldi. Ek olarak manşet imalat PMI da 53 olan beklentileri aşarak 55,5 düzeyinde gerçekleşti.

Bölgede mal ihracatı 34 ayın en hızlı ikinci oranında artarak Ekim ayının son yüksek seviyesinin hemen altına düştü.
Euro Bölgesi PMI Mal ve Hizmet İhracatı - Aralık PMI
Kaynak: Markit Economics

Hizmet sektörü ihracatı ise bir kez daha keskin bir düşüş kaydederken, gerileme oranı devam eden sıkı seyahat ve turizm kısıtlamaları nedeniyle Kasım’da sadece hafif bir azalma gösterdi. Mal ihracatının ekonomide önemli bir rol oynadığı Almanya, sonuç olarak Euro bölgesi ortalamasının üzerinde performans göstermeye devam etti.

Almanya art arda altıncı ayında üretim artışı bildirdi. Öncü bileşik PMI verisi, Kasım’daki 51,7 seviyesinden 52,5’e yükseldi. İmalat üretimindeki büyüme art arda ikinci ayında da sakin kaldı. Ancak hizmet sektöründeki düşüşün eşlik ettiği, anket tarihinde görülen en yüksek oranlardan biri olmaya devam etti.

Fransa’da ise çıktı art arda dördüncü ayında da düşüş kaydederken, flaş bileşik PMI daralma hızındaki düşüşün yavaşladığına işaret etti. Flaş bileşik PMI verisi, 40,6 seviyesinden 49,6’ya yükselirken, daha yumuşak bir daralmayı gösterdi. İmalat üretimi ise mütevazi bir büyümeye geri dönerken, hizmet sektörü aktivitesi sabitlenmeye yaklaştı.

Euro bölgesinin geri kalanında daha önemli bir faaliyet daralması rapor edildi. Ancak burada bile düşüş hızı, Eylül ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi.
Euro Bölgesi Flaş Kompozit PMI Ülkeler - Aralık 2020
Kaynak: Markit Economics

Çünkü artan imalat üretimi büyümesi hizmetler üretimindeki ılımlı düşüşe karşı koymaya yardımcı oldu. Flaş bileşik çıktı endeksi, 42,8’den 47,5’e yükseldi. Bunlara bağlı olarak gelecek yıllara ilişkin beklentiler de iyimserleşti.

Dördüncü çeyreğin uzlaşı beklentilerinin önüne geçmesine ek olarak, şirketler de önümüzdeki yıl için giderek daha iyimser hale geldi. Aşı uygulamalarının 2021 ilerledikçe işletmeleri daha normal ticaret koşullarına döndürmeye yardımcı olması bekleniyor.

Önümüzdeki 12 aydaki üretimle ilgili iş beklentileri, Nisan 2018’den bu yana en yüksek seviyeye yükseldi.
Euro Bölgesi Gelecek Beklentileri - Aralık 2020
Kaynak: Markit Economics

Geleceğe ilişkin beklentiler, hizmet sektöründe 27 ayın en yüksek seviyesine ve imalatta 34 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Bununla birlikte aşılar tünelin sonunda ışık olduğu anlamına geldi. Kısa vadede tüketiciyle yüz yüze olan birçok şirket için hala çok zor görünüyor.

Üretim artan ihracat ve özellikle Almanya’dan gelen performansla desteklenen güçlü bir büyüme rapor ediyor. Ancak hizmet sektörü devam eden sosyal mesafe kısıtlamalarının ortasında düşüşte kalmaya devam ediyor.

Bu çevreleme önlemlerinin birçoğu yeni yıla girerken ekonomiyi kısıtlayarak bir süre daha yerinde kalacak gibi görünüyor. Aynı zamanda 2020’de %7,4 küçüldükten sonra IHS Markit’in tahmin ekibi GSYİH’in 2021’de sadece %3,7 oranında artmasını bekliyorlar.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum