Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi Kompozit PMI 2021 Yılını 53,3 Seviyesinden Tamamladı

IHS Markit Euro Bölgesi PMI Bileşik Üretim Endeksi, pandemi alevlendikçe ekonomik büyümenin dokuz ayın en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi.
Euro Bölgesi Kompozit PMI 2021 Yılını 53,3 Seviyesinden Tamamladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

IHS Markit tarafından Euro Bölgesi Satın Alma Yöneticileri (PMI) Bileşik Üretim Endeksi anketinin Aralık 2021 sayısı yayımlandı. Buna göre; Euro Bölgesi’nde kompozit PMI, Kasım ayındaki 55,4 seviyesinden 53,3 seviyesine geriledi.

Bölgede imalat ile hizmet üretiminde Mart’tan bu yana görülen en yumuşak hızdaki genişleme gözlendi. Kasım ayındaki kısa bir hızlanmanın ardından Euro Bölgesi’ndeki ekonomik büyüme Aralık ayında dokuz ayın en düşük seviyesine geriledi. Covid-19 enfeksiyonlarının yeniden canlanmasıyla birlikte yavaşlama eğiliminin sürdüğü gözlendi.

Yeni vakalar hizmet sektörü üzerinde kayda değer bir etki yaratırken, hem faaliyetteki hem de yeni işlerdeki artışları kısıtladığı anlaşıldı. Arzla ilgili aksaklıklar ise üretim programını engellemeye devam ettiği için imalat üretimi büyümesinin baskı altında kaldığı görüldü.

Euro Bölgesi’nde büyümenin yönü sektöre göre farklılık gösterirken, bileşik düzeyde daha zayıf bir iyileşmenin sorumlusu hizmet sektöründeki yavaşlama oldu.
Euro Bölgesi Kompozit PMI Çıktı Endeksi - Aralık 2021
Kaynak: IHS Markit

İmalat üretimi ise Kasım ayına göre değişmezken, bir buçuk yılın ikinci en zayıf genişleme oranı, mal üreticilerindeki yükselişin 2021 ortalamasına göre düşük kaldığı anlamına geldi. Girdi elde etmedeki zorlukla bir kez daha üreticiler için büyük bir ters rüzgar olarak not edildi.

Pandeminin bölgede yeniden canlanması, hizmet sektöründe faaliyet ve talep üzerinde önemli bir düşüşe neden oldu. Temmuz ayından bu yana ilk kez imalat üretimindeki büyüme, hizmetlerdeki büyümeyi geride bıraktı.

GCM Yatırım Banner

Birleşik çıktı PMI’larının tamamının tüm Euro bölgesi ülkelerinde düştüğü gözlendi. İrlanda, Fransa, İspanya ve İtalya’da daha yavaş büyüme oranları görüldü. Almanya’daki ticari faaliyet düzeyi ise ay boyunca genel olarak durgun düzeyde gerçekleşti.

Aralık anket verilerine göre; bölge genelinde mal ve hizmetlere yönelik talep, Mart ayından bu yana en düşük hızda arttı. Uluslararası müşterilerden gelen yeni işler, özellikle Omicron varyantının ortaya çıkması ve bunun sonucunda bazı bölgelerde Covid-19 vakalarında meydana gelen artıştan etkilendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.