Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi’nde İşsizlik Mayıs’ta %7,4’e Yükseldi

Son açıklanan verilere göre pandeminin etkisinin devam ettiği AB ve Euro Bölgesi’nde işsizlik oranı Mayıs’ta da artış gösterdi.
Euro Bölgesi’nde İşsizlik Mayıs’ta %7,4’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Mayıs 2020 dönemine ait işsizlik rakamlarını açıkladı. Coronavirüs salgını nedeniyle haftalardır kapalı tutulan işyerleri istihdamda düşüş olmasına sebep oldu.

Haziran ayının başlamasıyla birlikte fabrikalar ve işgücü faaliyetleri yeniden aktif olsa da ekonomik durgunluğun işyerlerini sarsması ve birçok KOBİ’nin kapanması işsiz sayısının artmasına yol açtı.

Eurostat verilerine göre Euro Bölgesi’nde işsizlik %7,4’e yükseldi.

Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı Nisan’da %7,3 olarak açıklanmıştı. Pandeminin etkisinin devam etmesiyle bu oran Mayıs’ta 0,1 puan artış gösterdi. Avrupa Birliği’nde (AB) ise bir önceki ay %6,6 olan işsizlik oranı %6,7’ye çıktı.

Toplam işsiz sayısı 14 milyon 366 bine yükselirken, bunun  12 milyon 146 binini Euro Bölgesi’ndeki çalışmayan kesim oluşturdu. Mayıs’ta bir önceki ayın rakamları ile karşılaştırma yapıldığında AB’de işsiz sayısında 253 bin, Euro Bölgesi’nde 159 bin artış olduğu görüldü.

Genç İşsizlik Oranı
Kaynak: Eurostat

AB’de 25 yaş altı nüfusu temsil eden genç işsizlik oranı %15,4’ten %15,7’ye, Euro Bölgesi’nde %15,7’den %16,0’a yükseldi. Genç işsiz sayısı AB’de 2 milyon 215 bin, Euro Bölgesi’nde 2 milyon 815 bin olarak gerçekleşti.

Kadınlardaki işsizlik oranı AB’de %6,9’dan %7,2’ye yükselirken, erkeklerde bu oran değişmedi ve %20 olarak kaldı. Nisan ayında Euro Bölgesi’ndeki kadın işsizlik oranı %7,7’ydi. Mayıs’ta %7,9’a yükseldi.

Erkeklerde ise %7 olarak kaydedildi. Yapılan açıklamada, koronavirüs tedbirleri amacıyla konulan kısıtlamaların Mart ayından bu yana işsizlikte keskin bir artışa yol açtığı ifade edildi.

Bugün açıklanan veriler arasında Mayıs ayı sanayi üretici fiyatları da yer alıyor.
Euro Bölgesi Sanayi Üretici Fiyatları
Kaynak: Eurostat

Mayıs ayında sanayi üretici fiyatları AB’de %0,5, Euro Bölgesi’nde %0,6’lık düşüş gerçekleştirdi. Sektörlere göre değişimlere baktığımızda Euro Bölgesi’nde enerji alanındaki üretici fiyatları %1,4, dayanıklı tüketim malları %0,6, ara mallar %0,4 azaldı.

AB tarafında sermaye ve dayanıklı tüketim mallarında değişim olmazken, dayanıklı olmayan tüketim mallarında üretici fiyatları %0,6, enerji %1,2 ve ara mallar %0,4 düşüş gösterdi.

Sanayi üretici fiyatlarında en fazla düşüşün olduğu ülkelerin başında Belçika yer alıyor. Belçika’da fiyatlar %4,6 azalırken, onu %1,7 düşüşle Slovenya, %1,3 ile Litvanya izledi. Yunanistan’da %1,2, Estonya’da %0,7, Çekya’da ise %0,4 oranında artış oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu