Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi İşsizliği Temmuz Ayında Tarihi Düşük Seviyede

Euro Bölgesi mevsimsellikten arınmış işsizlik oranı Temmuz ayında tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi. İşte detaylar;
Euro Bölgesi İşsizliği Temmuz Ayında Tarihi Düşük Seviyede
Yorum

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) Temmuz ayına ait işsizlik rakamlarını açıkladı. Euro Bölgesi’nde işsizlik oranı yüzde 6,6 ile rekor düşük seviyeye geriledi. Haziran’da yukarı yönlü revize edilen işsizlik 6,7 olarak kaydedilmişti.

Açıklanan rakamlara göre AB’deki işsizlik oranı ise Haziran ayındaki yüzde 6,1’den, Temmuz ayında yüzde 6’ya geriledi.

Euro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı geçen yılın aynı döneminde yüzde 7,7, Avrupa Birliği’nde (AB) ise 6,9 olarak belirtilmişti.

Euro Bölgesi’nde 10 Milyon 983 Bin İşsiz Var

Eurostat’ın bugün açıklanan raporunda AB’de 12 milyon 953 bin işsiz olduğu söylenirken, bu sayının 10 milyon 983 bin kişisinin Euro Bölgesi’nde yer aldığı kaydedildi.

Euro Bölgesi’ndeki işsizliğe ülkeler bazında en büyük ekonomilere bakıldığında Fransa’da yüzde 7,5’e, İtalya’da yüzde 7,9’a düştüğü görülürken, işsizlik oranı Almanya’da yüzde 2,9’da sabit kaldı.

Euro Bölgesi İşsizliği Temmuz Ayı Ülkelere Göre
KAYNAK: Eurostat

Geri kalan ülkelere bakıldığında İspanya’da bu oran yüzde 12,6, Yunanistan’da yüzde 11,4, İsveç’te ise yüzde 7,4 olarak bildirildi.

Genç İşsizlik Bölgede Yüzde 14,2’ye Düştü

Temmuz ayında 25 yaş altı genç işsiz sayısının AB’de 2 milyon 630 bin olduğu bu sayının 2 milyon 173 bin kişisi Euro Bölgesi’nde yer aldı. Genç işsizlik oranı AB’de yüzde 14,2’den yüzde 14’e, Euro Bölgesi’nde yüzde 14,4’den yüzde 14,2’ye düştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu