Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Covid-19’un İkinci Dalgası Euro Bölgesi İş Aktivitesini Yeniden Küçültüyor

Bugün açıklanan öncü verilere göre; pandeminin yeniden ortaya çıkması, Euro bölgesi ekonomik avktivitesini bir kez daha küçültüyor.
Covid-19’un İkinci Dalgası Euro Bölgesi İş Aktivitesini Yeniden Küçültüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugün Avrupa’da tüketici güveni ve PMI verileri takip ediliyor. Euro Bölgesi tüketici güveni Ekim ayında -15 seviyesinin altına düşerken, felaket senaryoları yeniden gündeme gelmeye başladı. Bugün bölgenin iş aktivitesi üzerine açıklanan öncü veriler ise Ekim ayında küçülmenin yeniden başladığını gösterdi.

İmalat ve hizmet sektörlerindeki hareketliliğe bakan Euro Bölgesi PMI bileşik çıktı endeksi, Eylül’daki 50,4 seviyesine kıyasla Ekim’de 49,4 seviyesine geriledi.
IHS Market Euro Bölgesi Kompozit PMI - Ekim 2020
Kaynak: Markit Economics

Yeniden küçülmeye işaret eden veri, imalatın geçen ay biraz dirençli kaldığını ancak hizmetlerdeki faaliyetin beş ayın en düşük seviyesine düştüğünü gösterdi. Veri, Ekim ayında da gerileyerek, üst üste üçüncü ayında düşüş kaydetmiş oldu.

Endekste yenilenen düşüş, bölgenin dördüncü çeyrekte ekonominin yeniden daralmasını görme olasılığını artırıyor. IHS Markit anketi, sektöre göre giderek farklılaşan eğilimleri de ortaya çıkardı. Ocak 2018’den bu yana en hızlı artan yeni sipariş girişleriyle desteklenen imalat çıktı büyümesi, Şubat 2018’den bu yana en hızlı büyümesini gösterdi.

Hizmet sektörü üretimi ise Mayıs ayından bu yana en keskin oranda kötüleşerek art arda ikinci ayında da düşüş kaydetti.
Euro Bölgesi Ekonomik Çıktı - Ekim 2020
Kaynak: Markit Economics

Hizmet sektörüne yeni iş girişleri de hızlanan bir oranda düşüş gösterdi. Bölge genelinde farklı eğilimler de görüldü. Almanya istikrarlı bir büyüme bildirmeye devam ederken, flaş bileşik endeksi 54,7’den 54,5’e geriledi. 1996’da anketin yapılmaya başlandığı tarihten beri imalat üretiminin yalnızca iki katını aşan bir oranda artmasına rağmen hizmet sektörü aktivitesi Haziran ayından bu yana ilk kez düştü.

Fransa’da ise ikinci ayda ticari faaliyetlerin kötüleştiği görüldü. Bileşik flaş PMI, daralma oranının arttığına işaret ederek 48,5’ten 47,3’e geriledi. Hizmetlerin ikinci ayındaki düşüşe, fabrika çıkışı büyüme hızındaki zayıflama eşlik etti.

IHS Markit baş işletme ekonomisti olan Chris Williamson, ikinci bir koronavirüs dalgasının Ekim ayında ticari faaliyetlerde yeni bir düşüşe neden olduğunu söyledi. Williamson,”Veriler, üreticilerin 2018 başından bu yana en hızlı büyümeyi yaşadığı iki ekonominin hikayesini ortaya çıkardı. Ancak Covid-19 kısıtlamalarının yoğunlaşması, hizmet sektörünü giderek daha fazla etkiledi,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu