Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi İnşaat Şirketlerinde Faaliyet Aralık’ta Düşüşe Devam Etti

Açıklanan inşaat PMI verileri, Euro Bölgesi inşaat şirketlerinde Aralık ayında faaliyette düşüşün devam ettiğini ortaya serdi. Detaylar aşağıda;
Euro Bölgesi İnşaat Şirketlerinde Faaliyet Aralık’ta Düşüşe Devam Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit Euro Bölgesi İnşaat PMI’sı Aralık’ta bir önceki ayın 45,6’sından 45,5’e geriledi. En son düşüş, mevcut düşüş dizisini on aya çıkardı, ancak azalma oranı Nisan ayında koronavirüs salgınının neden olduğu gerileme döneminin en düşük noktasından çok daha yumuşak kaldı.

Euro Bölgesi’ndeki yaklaşık 650 inşaat firmasından oluşan bir panelde satın alma yöneticilerine gönderilen anketlere verilen yanıtlardan derlenen anket, inşaat faaliyetlerinde daha da sağlam bir daralmaya işaret etti.

Bugün yayımlanan verilere göre IHS Markit Euro Bölgesi İnşaat Toplam Faaliyet Endeksi Kasım’daki 45,6’dan Aralık’ta 45,5’e geriledi.
Euro Bölgesi İnşaat PMI
Kaynak: IHS Markit

En son veriler, ticari inşaatlarda kaydedilen en keskin düşüşün ardından inşaat mühendisliği faaliyeti gerilemesiyle birlikte izlenen üç alt sektör genelinde çıktıda geniş tabanlı bir düşüş olduğunu gösterdi. Konut faaliyeti ise Aralık ayında yeniden düştü. Euro Bölgesi inşaatçıları arasında konut inşaatı Aralık ayında daha da küçültüldü.

Sonuç, konut faaliyetlerinde art arda onuncu düşüşe işaret ederken, önceki anket dönemine göre düşüş hızının hızlandığını gösterdi. Düşüş, Fransa’daki belirgin düşüşten kaynaklanırken, Alman ve İtalyan firmaları ev inşa faaliyetlerinde marjinal genişlemelerin sinyallerini verdi. Ticari bina faaliyeti, üst üste ikinci ayda izlenen en kötü performans gösteren alt sektör oldu.

En büyük üç Euro bölgesi ekonomisinin her birindeki inşaat firmaları, en keskin olanı Fransa’da olmak üzere daralmalar kaydetti.
Euro Bölgesi İnşaat Almanya Fransa İtalya
Kaynak: IHS Markit

İnşaat mühendisliği projelerinde yapılan çalışmalar Aralık ayında azalmaya devam etti. Kasım ayına göre hafif yumuşamaya rağmen, altyapı faaliyetlerindeki düşüş genel olarak sağlamdı ve aylar içinde on yedinci oldu. İtalyan inşaatçılar arasındaki büyümeye dönüş, Almanya ve Fransa’daki daralmalarla baskılandı ve ikincisi Mayıs ayından bu yana en hızlı şekilde düştü.

Euro Bölgesi’ndeki en büyük üç ekonomiden, İtalya’daki firmalar Aralık’ta büyümeye dönerken pozitif veri üç aydaki ilk oldu. Aynı zamanda, Alman firmaları faaliyette daha hafif bir azalmanın sinyallerini verdi. Ancak Fransa’daki inşaatçılar inşaat faaliyetlerinde belirgin bir düşüş bildirdi ve en son düşüş Mayıs ayından bu yana en keskin düşüş oldu.

Euro Bölgesi inşaat şirketleri arasındaki genel duyarlılık, Aralık ayında negatif kaldı. Bu 50 eşiğinin altında okumanın beşinci ayı oldu. Hem Fransız hem de Alman firmaları, önümüzdeki 12 ay içinde faaliyette düşüş beklerken İtalya’daki şirketlerin iyimserlik derecesi genel olarak güçlü kaldı. Karamsarlık, salgının inşaat üzerindeki uzun vadeli etkisine ilişkin endişelerle bağlantılıydı.

IHS Markit Ekonomisti Usamah Bhatti, son sonuçlarla ilgili olarak Euro bölgesi inşaat şirketlerinin Aralık ayında faaliyette düşüşün devam ettiğini bildirirken, gelen işlerde daha yumuşak bir hızda olsa da sağlam bir düşüşün görüldüğünü söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu