Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi İnşaat PMI Mayıs’ta 50,3’e Yükseldi

Mart ve Nisan aylarında 50 eşiğini hafifçe geçen Euro Bölgesi İnşaat PMI, Mayıs’ta hafif yükseldi.
Euro Bölgesi İnşaat PMI Mayıs’ta 50,3’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit tarafından açıklanan son verilere göre Euro Bölgesi İnşaat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi), Mayıs ayında 50,3’e yükseldi.

Nisan’da okuma 50,1 olarak gerçeklemişti.

Euro Bölgesi’ndeki yaklaşık 650 inşaat firmasından oluşan bir panelde satın alma yöneticilerine gönderilen anketlere verilen yanıtlardan derlenen okuma inşaat faaliyetinin Mayıs’ta büyüme bölgesinde kaldığını gösterdi.

Bu ardışık üçüncü aylık büyümeyi temsil etti.
Euro Bölgesi İnşaat Faaliyet Mayıs
KAYNAK: IHS Markit

Genel olarak kısmi olmasına rağmen büyüme oranı Şubat 2020’den bu yana kaydedilen en hızlı oranı işaretledi.

Euro Bölgesi inşaat sektörüne yönelik sürekli devlet teşvikleri arasında talep büyümesi yeniden başlarken şirketler genellikle faaliyetteki son artışı yeni projelerin başlangıcına bağladı. Temel veriler yükselişin konut inşasına odaklandığını gösterdi.

Ticari inşaatta daha yumuşak ve altyapı projelerinde ise daha hızlı bir düşüş oldu.

Son sonuçlar hakkında yorum yapan IHS Markit Ekonomisti Usamah Bhatti, Euro Bölgesi inşaat sektöründeki toparlanmanın, işletmeler faaliyetlerinde biraz daha güçlü bir genişleme bildirdiği için Mayıs ayında da devam ettiğini söyledi. Aynı zamanda, yeni sipariş büyümesi Şubat 2019’dan bu yana en güçlüsüyle sağlam bir hızla devam etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu