Yatırım yapmaya başla!

Euro Bölgesi’nde Enflasyon Ağustos’ta Yıllık Bazda Eksi %0,2 Oldu

Pandeminin etkisiyle tüketici harcamaları ve fiyatlar gerilerken, Euro Bölgesi’nde TÜFE 2016 yılından bu yana ilk kez negatif tarafta gerçekleşti.
Euro Bölgesi’nde Enflasyon Ağustos’ta Yıllık Bazda Eksi %0,2 Oldu

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) Ağustos ayına ait enflasyon rakamları ile Temmuz işsizlik verilerini açıkladı. 19 üyesi olan Euro Bölgesi’nde tüketici fiyatlarının son dört yıldır ilk kez düşmesinin etkisiyle enflasyon negatif bölgede geldi.

Açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Ağustos’ta eksi %0,2 seviyesinde gerçekleşti.

Yıllık bazda ilk kez negatif bölgede gelen enflasyon oranı, coronavirüs pandemisi nedeniyle düşen talebin henüz tam olarak toparlanmadığını gösterdi. Piyasanın beklentisi yıllık %0,2 artış olması yönündeydi.

Hükümetlerin devreye soktuğu teşvikler ve ekonomilerin yeniden açılmasının tüketici harcamalarını tam olarak eski seviyeye getirmeye yetmediği gözlendi.

Geçtiğimiz ay Euro Bölgesi’nde; gıda, alkol ve tütün grubunda enflasyon %1,7, hizmetlerde %0,7, enerji dışı endüstriyel mallarda eksi %0,1 ve enerjide eksi %7,8 oranlarında gerçekleşti.

%0,4 gelen çekirdek enflasyon rekor düşük oranda kaydedildi. Yapılan açıklamada pandeminin yanında yaz aylarında indirimli satış uygulamasının da enflasyonu düşürdüğü belirtildi.

Gelen verilerin adından Avrupa Merkez Bankası’nın ekonomik şoku gidermek için yürütülen politikada değişiklik yapabilme ihtimalinin yükseldiği belirtiliyor.

Euro Bölgesi’nde işsizlik Temmuz ayında, Haziran seviyesinden 0,2 puan yükseldi.
Euro Bölgesi İşsizlik
Kaynak: Eurostat

Haziran ayında %7,7 gelen Euro Bölgesi işsizlik oranı Temmuz’da %7,9’a yükseldi. Avrupa Birliği’nde ise %7,1’den %7,2’ye çıktı. Eurostat tarafından açıklanan verilere göre AB’de Temmuz itibarıyla 12 milyon 793 bin kişi, Euro Bölgesi’nde ise 15 milyon 184 bin kişi işsiz.

AB’de 25 yaş altında 2 milyon 906 bin, Euro Bölgesi’nde 2 milyon 338 bin işsiz bulunuyor. Sırasıyla genç işsizlik %17 ve %17,3 seviyesinde gerçekleşti.

Bu oranlar bir önceki ay olan Haziran’da %16,9 ve %17,2 gelmişti. AB’de kadın işsizlik %7,3’ten %7,5’e, erkeklerde %6,8’den %7’ye yükseldi. Euro bölgesinde ise kadınlarda %%8’den %8,3’e, erkeklerde %7,5’ten %7,6’ya çıktı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum