Yatırım yapmaya başla!

ABD Çin Gerilim Hattına Sıkışan Euro Bölgesi Ekonomisinde 2018 Hedefleri Tutmadı

Avrupa arzını düşüren deniz aşırı talebin ABD Çin geriliminde düşmesi, Euro bölgesindeki ekonomik sorunun bir kaynağı olarak değerlendiriliyor.
ABD Çin Gerilim Hattına Sıkışan Euro Bölgesi Ekonomisinde 2018 Hedefleri Tutmadı

Euro bölgesinde ekonomi bu yaz keskin bir şekilde yavaşlayarak son beş yılın en zayıf çeyreğini kaydetti. Çin’deki yavaşlama ve İtalya’daki kargaşa gelişmeye kaynak gösteriliyor. Rakamlara bakıldığında belirsizliğin negatif taraf ağırlığı kaydedilse de net bir görünüm elde edilemiyor ve bu durum yatırımcılar açısından olumsuz karşılanıyor.

ABD ekonomisinin güçlü tüketici ve devlet harcamaları ile harekete maruz kalan büyüme verisine rağmen, küresel ekonomi bu sene soğuk görünüm verebilme ihtimaliyle değerlendiriliyor. Euro bölgesi ekonomisinin 2016 ve 2017 yıllarında ABD’ye ayak uydururken, bu yıl geride kaldığını gözlemliyoruz.

Salı günü Avrupa Birliği İstatistik Ajansı verilerine göre, döviz kurunun 19 üyesindeki gayrisafi yurt içi hasıla, Eylül ayına kadar %0.6 oranında artarken, aynı dönemde ABD GSYİH’i %3.5’in altında gerçekleşmişti. Düşüş gösteren büyümenin bir kısmında yılın son aylarında toparlanmanın olabileceği yorumlandı. Almanya Merkez Bankası tarafından gelen açıklamaya göre gayrisafi yurt içi hasılanın üçüncü çeyrekte yatay bir seyirde gerçekleşebileceği belirtildi.

İtalya 2014’ten Bu Yana İlk Kez Durağanlık Gösterdi

İtalya 2014'ten Bu Yana İlk Kez Durağanlık GösterdiAlmanya’nın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen AG yaptığı açıklamada emisyon testinin 3. çeyrek boyunca satışlardaki düşüşe katkıda bulunduğunu belirtti. Bu gelişmenin Avrupalı otomobil üreticilerini elektrikli araçların üzerinde çalışmaya teşvik ettiği yorumlandı. Fransa tarafında ilk altı aydan sonra ekonominin toparlandığını gösteren rakamlar yayınlandı ancak İtalya ekonomisi 2014’ün sonundan bu yana ilk kez düşük bir çizgide durdu.

Avro Bölgesi ekonomisinin, en büyük ihracat pazarlarından birinin (Birleşik Krallık) yeni ticaret anlaşmalarını kabul etmeden AB ile olan bağlarını koparma olasılığı dahil olmak üzere, önümüzdeki aylarda pek çok zorlukla karşı karşıya kalabileceği düşünülüyor. İtalya’nın bloğun geri kalanı ile kurallara uygun bir bütçe üzerinde durması, Avro Bölgesi’nin üçüncü büyük ekonomisi üzerindeki borçlanma maliyetlerini artırdı.

ABD Çin Anlaşmazlığı  Talebi Düşürdü

ABD Çin Anlaşmazlığı  Talebi DüşürdüDiğer büyük endişe, ABD ile olan bir dizi ticari anlaşmazlığın, bazı büyük gelişmekte olan ülkelerdeki talebi yavaşlatma baskısı altında olan avro bölgesi ihracatına olan talebi vurması. Euro cinsi para birimi alanının ekonomisi geçtiğimiz 10 yıl içinde en güçlü faaliyetlerini denizaşırı satışlarla kaydetmişti. 2018’de Çin’in kilit rol oynayacağı düşünülen bir dönem, beklentilerin tersi yönde gelişti.

2017 yılının ilk sekiz ayında Avro Bölgesi’nin Çin’e olan ihracatı, bir önceki yılın aynı dönemine göre %19.2 artmıştı, 2018 aynı döneminde ise bu rakam %3.3 oranında gerçekleşti. Bazı işletmeler bu olumsuz sürecin ABD ve Çin arasındaki çözümlenememiş ticaret gerilimden kaynaklandığını belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum