Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi Cari İşlemler Açığında 6 Milyar Euro Artış!

Avrupa’da ekonomik görünüm giderek kötüleşirken bugün açıklanan rapor, cari işlemler açığında enerji kaynaklı artış gösterdi.
Euro Bölgesi Cari İşlemler Açığında 6 Milyar Euro Artış!
HABER GİRİŞ

Savaş sonrası uygulanan yaptırımlar ve Rusya’dan gelen karşı önlemler, enerji fiyatlarında keskin yükseliş yarattı. En sert darbeyi alan ihracatta Rusya’ya bağımlı Avrupa olurken, etkinin büyüklüğü açıklanan verilerde görülüyor.

Euro Bölgesi’nin cari işlemler açığının Ağustos’ta 26,32 milyar euroya yükselmesi, durumun örneklerinden sonuncusu. Bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından açıklanan istatistikler, rakamın önceki ay kaydedilen 19,96 milyar eurodan arttığını gösterdi.

19 ülkeli blok, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşından önce yıllar boyunca cari fazla vermişti.

Hammadde ithalat faturasının önemli ölçüde artması nedeniyle, 24 Şubat’tan bu yana süren Rusya-Ukrayna savaşının Avrupa ekonomisi üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiğinin bir başka işareti.

Zaten, 26 milyar euro açık, şimdiye kadarki en büyük açıklardan birini işaretledi.

GCM Yatırım Banner

Ağustos’ta sona eren 12 ayda, cari açığın gayri safi yurt içi hasılaya (GSYİH) oranı yüzde 0,1 olurken 2021’in aynı döneminde yüzde 2,8’i kadar fazla verilmişti.

Önceki aya göre 6 milyar euro artan Euro Bölgesi cari açığında, mallarda 21 milyar euro ve ikincil gelirde 15 milyar euro açık kaydedildi. Bunlar, 7 milyar euro ile hizmetler ve 3 milyar euro ile birincil gelir fazlalarıyla kısmen dengelendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.