Yatırım yapmaya başla!

Euro Bölgesi Son 6 Ayın En Yavaş Büyümesini Kaydetti!

PMI verilerindeki iki aydır süren düşüş, Berenberg ekonomisti Florian Hense tarafından, Euro Bölgesi'nde, 3. çeyrekte büyümenin yavaşlama kaydedeceği şeklinde yorumlandı.
Euro Bölgesi Son 6 Ayın En Yavaş Büyümesini Kaydetti!

Berenberg Bank ekonomistlerinden Florian Hense, Euro Bölgesi için üçüncü çeyrek büyüme beklentisini açıkladı. Son altı ayın en yavaş büyümesini gerçekleştiren Euro Bölgesi ekonomisi için, üçüncü  çeyrekte yavaşlayabilir yorumu yapıldı. Hense’nin bu yorumunda ise, Satın Alma Yöneticileri Endeksi’nde (PMI), art arda gelen azalmanın etkisinin olduğu biliniyor.

PMI, Temmuz’da 55,8 puanla son 6 ayın en düşük seviyesine indi. Endekste iki aydır devam eden düşüş, büyümenin de yavaşladığını işaret ediyor.

PMI verileri, Euro Bölgesi büyüme hızı ve ekonomisi hakkında fikir veren en önemli gösterge olarak kabul ediliyor. Endekste 50 puanın üzeri ise ekonomik genişlemenin olduğunu gösteriyor. Florian Hense ise, bölge üretimindeki yavaşlamaya göre, Euro Bölgesi’nin büyüme hızının, 3. çeyrekte yavaşlayabileceğini öngördüğünü bildirdi.

Büyümede bu yılın 2. ve 3. çeyreğinde %0,5 artış bekleyen Hense, enflasyonda sadece kademeli bir artış öngördüğünü dile getirdi.

Hense, Euro Bölgesi’nde birikmiş işlerin 6 yılın en yüksek seviyesine çıktığını belirterek, firmaların kapasitelerindeki bu daralmayı kontrol altına almaları gerektiğini belirtti. Almanya’da sanayi ve hizmet sektöründe canlılığın azaldığını söyleyen Hense, yaptığı değerlendirmede; güçlenen Euro etkisiyle ülkedeki ekonomik aktivitenin baskı altında olacağını ifade etti.

ING Group Euro Bölgesi Kıdemli Ekonomisti Bert Colijn ise, PMI verilerindeki düşüş için endişelenecek bir durum olmadığını söyledi.

Euro Bölgesi PMI verilerinin düşüş gösterdiğini ancak yine de endişe yaratacak seviyede olmadığını belirten Bert Colijn, Temmuz ayında istikrarlı bir seviyede ilerlediğini dile getirdi. Euro Bölgesi’nde önümüzdeki aylarda %2 civarında büyüme bekleyen Colijn tahminleri arasında; enflasyonun zayıf kalabileceği ve Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişlemede kademeli bir azalma gerçekleştireceği de yer alıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum