Yatırım yapmaya başla!

Euro Bölgesi Büyümesi Önümüzdeki 10 Yılda Çok Yavaş İlerleyecek

Koronavirüs endişeleri öncesinde de sorunları olan Euro Bölgesi için kasvetli uyarılar geldi. İşte detaylar;
Euro Bölgesi Büyümesi Önümüzdeki 10 Yılda Çok Yavaş İlerleyecek

Uzmanlar Euro Bölgesi’ndeki büyümenin önümüzdeki on yıl içinde çok yavaş olmasının muhtemel göründüğünü söyledi. Yeni koronavirüs bölgeye çarpmadan önce bile tahminler kasvetliydi. ING ekonomistleri Salı günü, koronavirüs salgını başlamadan önce bile fırtınanın merkezi İtalya’yla birlikte Euro Bölgesi ekonomisi üzerinde kara bulutların toplandığı konusunda uyardı.

ING’den Carsten Brzeski, Bert Colijn ve Inga Fechner notlarında, İtalya’nın Japonya’nın gördüğünden çok daha kötü bir durgunlukla karşı karşıyayken önümüzdeki 10 yılda Euro Bölgesi büyüme potansiyelinin çok ağırlaşacağını bildirdi.

Avrupa ve bölgedeki 19 ülkenin tek para birimi, son on yılda uzun bir mali kriz yaşadı ve büyük bir sağlık kriziyle vurulmadan önce uyarı işaretleri söz konusuydu.

Euro Bölgesi Büyümesi Önümüzdeki 10 Yılda Çok Yavaş Örneğin, 2019’un dördüncü çeyreğinde bölgedeki büyüme bir önceki çeyreğe göre sadece yüzde 0.1’di. Bu da 2013’ten bu yana en yavaş büyüme oranına işaret ediyordu. İtalya ve Fransa daralırken Almanya düz büyüme görmüştü. ING ekonomistleri de yaşananlara gönderme yaparak şöyle dedi:

“Önümüzdeki 10 yıl içinde, demografik ve yapısal rüzgarlar ve sınırlı bir reform iştahı, bloğun potansiyel büyüme oranını, önceki on yılın yıllık ortalama %1.4’ünden aşağıya doğru %1’in altına düşürebilir.”

Capital Economics Baş Avrupa Ekonomisti Andrew Kenningham da Salı günkü notunda karamsar bir tablo çizdi.

Euro Bölgesi Tahminler Kasvetli “Geçen hafta, virüs kıtaları atlayıp Avrupa’da hızla yayıldığından dünya genelinde ekonomik büyüme beklentilerinde ani bir değişiklik oldu. Sonuç olarak, en güncel ekonomik veriler bile artık çok az değerlidir ve önceki makroekonomik tahminlerin yırtılması gerekecektir. Biz de dahil olmak üzere çoğu özel sektör tahmincisi GSYİH büyümesi için öngörülerini düşürdü. ECB de aynısını yapacaktır.”

Aynı zamanda 2020 yılında ECB’nin Euro Bölgesi için GSYİH tahmininin yüzde 1.1’den yüzde 0.8’e düşürüleceğinden şüphelendiklerini aktardı. Almanya ve İtalya projeksiyonlarının özellikle keskin bir şekilde düşürüleceğini beklediklerini ekledi. “Koronavirüs çarpmadan önce bile, bu yıl bölgedeki GSYİH büyümesinin sadece %0,7 olmasını bekliyorduk. Bunu %0,5’e kadar revize ettik.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum