Yatırım yapmaya başla!

Euro Bölgesi 2019’un İlk Çeyreğinde Yüzde 0,4 Büyüdü

Euro Bölgesi 2019 yılının ilk çeyreğinde yüzde 0,4 oranında büyüyerek beklentilerin üzerinde bir veri açıkladı.
Euro Bölgesi 2019’un İlk Çeyreğinde Yüzde 0,4 Büyüdü

Euro Bölgesi’nin bugün merakla beklenen büyüme verisi yayımlandı. Buna göre; blok, yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,4 oranı ile beklentilerin üzerinde bir büyüme gösterdi. Son dönemdeki yetersiz ekonomik verilerin ardından birçok analist yüzde 0,2 ila 0,4 arasında bir büyüme bekliyordu.

Euro Bölgesi, 2018’in 3. çeyreğinde yüzde 0,1, 4. çeyreğinde yüzde 0,2 büyüdükten sonra bu çeyrekte yüzde 0,4 büyüme kaydetti.

Euro Bölgesi Yüzde 0,4 BüyüdüAvrupalı yatırımcılar bugün gelecek veriye odaklanmışken, zayıf ekonomik verilerin ardından büyümeye yönelik endişelere sahip olmuşlardı. Birçok analist, yüzde 0,2 ile 0,4 arasında bir büyüme rakamı beklerken, Reuters analistleri yüzde 0,3 oranında fikir birliğine varmışlardı.

Bugün erken saatlerde İspanya ilk çeyrek büyümesinin yüzde 0,7 oranı ile bir genişleme göstereceğine yönelik ön verilerini yayımlamıştı. Fransa ise yüzde 0,3 oranında büyüme kaydettiğini bildirmişti. Bloğun istatistik birimi Eurostat da Mart ayında işsizlik oranının yüzde 7,7 ile Şubat ayındaki yüzde 7,8’lik orandan gerilediğini açıklamıştı.

Almanya’da düz bir büyüme gösteren ve İtalya’da bir durgunluk yaşayan yatırımcıların Euro Bölgesi için de umutları azalmıştı.

Büyüme Umutları AzaldıSon zamanlarda, endüstriyel üretimden zayıf kompozit satın alma yöneticilerinin endesklerine kadar geniş bir veri programı takip edildi. En son yayımlanan hizmet ve imalat PMI verileri, Mart ayında 51,6 seviyesine işaret ederken, Nisan ayında 51,3 olarak gerçekleşmişti. Bu seviye ise 2014 yılının Kasım ayından sonra okunan en düşük üçüncü veri olmuştu.

PMI verilerini derleyen IHS Markit, yeni sipariş artışının durgun kalmaya devam ettiğini, yeni ihracat siparişlerinin keskin bir şekilde düştüğünü, sanayi üretiminin gerilediğini ve istihdam artışının çok az arttığını açıklamıştı. Ekonomik güven endeksi ise 2016’dan bu yana görülen en düşük seviyeyi kaydetti.

İş beklentileri, Brexit, ticaret savaşları ve korumacılık da dahil olmak üzere bölgede politik belirsizlik kasvetli bir havaya işaret etti.

Politik Belirsizlik ArttıIHS Markit, Euro Bölgesi’nin 2019’un ilk çeyreğinde yüzde 0,2 oranında bir büyüme göstermesini bekliyordu. Pazartesi yayımlanan verilere göre; ekonomik duyarlılığın hem Euro Bölgesi’nde hem de Nisan ayında daha geniş olan AB’de belirgin bir şekilde azaldığını gösterdi. Ancak hepsi kötü gelmedi.

Son haftalarda yayımlanan diğer veriler, inşaat faaliyetleri ve beklentileri aşmaya devam eden Euro Bölgesi perakende satışlarında ılımlı bir büyüme görülmüştü.

Ekonomist Lorenzo Codogno, GSYİH verilerinde yukarı yönlü sürpriz potansiyel olsa bile “parıltıların altın olmadığını” vurguladı.

Codogno Büyüme Sürekli DeğilLC Macro Advisors kurucusu ve baş ekonomisti Lorenzo Codogno, “Bu bir dönüm noktası değil. Avrupa Bölgesi ekonomisi için iyi bir GSYİH okuması sonrasında kolaylıkla göz ardı edilemeyecek olan ticaretle ilgili dışsal bir şok olduğuna dair net kanıtlar var,” dedi.

Aynı zamanda, “Yumuşak lider göstergeler, ekonomik gelişmeleri öngörme eğilimindedir ve son yıllarda şaşırtıcı verilere direnç göstermesi, önümüzdeki aylarda bir kriz riskini ortadan kaldıracak hiçbir şey yapmaz,” ifadelerini kullandı. Yavaşlamanın bu yılın ikinci çeyreğine ertelenebileceğini de sözlerine ekledi.

İlk çeyrek büyümesinde herhangi bir toparlanmanın devam etmeyeceğine dikkat çeken tek kişi Codogno da değil.

Görünüm İkinci Çeyrekte BozulabilirCapital Economics’in Avrupa ekonomisti Jack Allen, bu ayın başlarında yaptığı açıklamada, “İlk çeyrekte GSYİH büyüme tahminimizi çeyrek dönemde yüzde 0,3 oranı ile revize ettik,” demişti.

Allen, “Sektörün GSYİH oranının sadece yüzde 5’ini oluşturduğu ve ilk çeyrek performansının en azından kısmen olumlu hava koşullarından kaynaklandığı göz önüne alındığında veriler güçlü inşaat rakamları ile fazla aşamayacağız. Nisan ayındaki Kompozit PMI’daki zayıf parlama, ekonominin ikinci çeyrekte yeniden yavaşlayabileceğini öne sürüyor,” ifadelerini kullanmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum