Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Euro Bölgesi 1Ç21 GSYİH Verileri Açıklandı! Beklenen Çift Dip Gerçekleşti

Dördüncü çeyrek büyümesi üzerine çift dipli resesyon kaydetmesine neredeyse kesin gözüyle bakılan Euro Bölgesi'nde beklenen oldu.
Euro Bölgesi 1Ç21 GSYİH Verileri Açıklandı! Beklenen Çift Dip Gerçekleşti

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) 2021’in ilk çeyreğine ilişkin gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) verilerini açıkladı.

Buna göre çeyreklik bazda yüzde 0,6 daralma, yıllık bazda yüzde 1,8 daralma oldu.

Çeyreklik değişimde beklenti yüzde 0,8, yıllıkta yüzde 2 daralma yönündeydi. 2020’nin son üç ayında çeyreklik bazda yüzde 0,7 daralma, yıllık bazda yüzde 4,9 daralma olmuştu.

Avrupa Birliği’nde ise GSYİH çeyreklik yüzde 0,4, yıllık yüzde 1,7 daraldı.
GSYİH Euro Bölgesi 1ç21 Tahmin
Kaynak: Eurostat

Ön tahminlere göre 2021’in ilk çeyreğine ilişkin verileri bulunan üye devletler arasında Portekiz yüzde 3,3 ile en büyük çeyreklik düşüşü kaydetti.

Onu yüzde 2,6 ile Letonya ve yüzde 1,7 ile Almanya izledi. Sırasıyla yüzde 1,8 ve yüzde 1,1 büyüyen Litvanya ile İsveç ise en yüksek artışları bildirdi. Yıllık büyüme oranları, Fransa (yüzde 1,5) ve Litvanya (yüzde 1,0) dışındaki tüm ülkeler için negatifti.

Euro Bölgesi; Belçika, Almanya, Estonya, İrlanda, Yunanistan, İspanya, Fransa, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Avusturya, Portekiz, Slovenya, Slovakya ve Finlandiya olmak üzere 19 ülkeyi temsil etmektedir.

Avrupa Birliği ise Belçika, Bulgaristan, Çekya, Danimarka, Almanya, Estonya, İrlanda, Yunanistan, İspanya, Fransa, Hırvatistan, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Hollanda, Avusturya, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovenya, Slovakya, Finlandiya ve İsveç olmak üzere 27 ülkeden oluşmaktadır.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum