Yatırım yapmaya başla!

Merkel Koalisyonu Kuramadı, Euro Düşüşe Geçti!

Almanya'da koalisyon hükümeti kurma çabalarının başarısızlıkla sonuçlanması Euro'yu aşağı çekti. İşte detaylar;
Merkel Koalisyonu Kuramadı, Euro Düşüşe Geçti!

Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in koalisyon hükümeti kurma çabaları olumsuz sonuçlandı. Hükümetin kurulamadığı haberlerinin gelmesiyle birlikte Euro, Japon yeni karşısında 2 ayın en düşük seviyesine indi. Aynı zamanda Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisindeki siyasi belirsizlik ile ilgili endişeler artış gösterdi.

Merkel’in dört partiden oluşan yeni koalisyon hükümeti kurma çabaları boşa çıktı.

Merkel 4 Partili Koalisyon Kurmak İstedi

Başbakan Angela Merkel; genel başkanı olduğu Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ile diğer Hıristiyan Birlik Partileri, Hür Demokrat Parti (FPD) ve Yeşiller ile koalisyon kurmak için görüşmelere başlamıştı. Her şeyi denemesine rağmen Merkel, koalisyon kurma konusunda başarılı olamadı. Merkel bir açıklama yaparak, Almanya Cumhurbaşkanı Frank – Walter Steinmeier ile koalisyon hükümeti kurma çabalarının başarısızlıkla sonuçlandığını görüşeceğini bildirdi.

Açıklamaların ardından Euro, erken saatlerde geniş çapta zayıfladı. Daha sonra kayıplarının bir kısmını azalttı.

Euro Açıklamalarla Düşüşe Geçti

Euro, yen karşısında % 0,4 oranında düştü ve 131,65 seviyesine indi. Dolar karşısında ise % 0,6 oranında düşerek, 1.1733 seviyesine geriledi. EUR/USD paritesi, son 3 haftanın en büyük düşüşünü göstermiş oldu.

NatWest Markets Döviz Başstratejisti Mansoor Mohi-Uddin, haberlerin Euro için olumsuz olduğunu ama uzun vadeli etkilerin net olmadığını söyledi.

NatWest Euro için Olumsuz Yorum

NatWest Markets‘e göre; Almanya’da yeniden seçim yapılması halinde Euro’nun dolar karşısında 1,15 seviyesine ineceğini belirtti. Ayrıca yeniden seçim nedeniyle Euro’nun son dönemde geldiği 1,15 – 1,20 dolar aralığının altına düşmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

Euro/TL kuru ise 4,53 seviyesine kadar düştükten sonra yeniden 4,59 liraya kadar yükseldi.

Euro/TL Önce Düştü Sonra Yükseldi

Euro/TL kuru, 15 Kasım’da 4,60 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü. Bugün Merkez Bankası’nın reel sektörün kur riskini yönetmesi için oluşturduğu TL uzlaşmalı vadeli döviz işlemleri başlıyor. İhalelerde vadenin 1, 3 ve 6 ay olacağı biliniyor. Yıl sonuna kadar tutarın ise azami 3 milyar dolar olacağı tespit edildi. TCMB’nin bugün açıkladığı takvime göre bugün 150 milyon dolar tutarında 1 ay vadeli, 100 milyon dolar tutarında 3 ay vadeli ve 100 milyon dolar tutarında 6 ay vadeli ihale gerçekleşecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum