Paylaşım

Euro 4,9853 ile Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı!


 

Güne sakin başlayan döviz piyasaları hızlandı. Dolar 4,05'e yükselirken, Euro 4,98 ile tarihi rekorunu yeniledi. Detaylar şöyle...

Cuma günü 4,97 ile haftayı tamamlayan Euro kurundan yeni rekor geldi. Euro saat 11:00 sularında 4,9853 ile tüm zamanların zirvesini kaydetti. Haftaya 4,04 seviyesinden başlayan Dolar/TL ise yükselişini hızlandırdı ve aynı dakikalarda 4,05 seviyesine çıktı.

Euro/TL, en son 23 Mart tarihinde 4,9778 ile rekor kırmıştı.

Bu sabah saat 08:30’da 4,96 seviyesinde seyreden Euro, dolardaki hızlanmanın etkisiyle tarihi rekorunu yeniledi. Bu hafta küresel piyasaların rotasını belirleyecek olan en önemli gelişme, Çarşamba günü yapılacak olan ABD Merkez Bankası (FED) toplantı tutanakları olacak.

Geçtiğimiz hafta ABD ile Çin arasında yaşanan gerilimin, dünyanın en büyük ticaret savaşını başlatacağı endişesi piyasalarda dalgalanmalara sebep oldu. Söz konsusu gelişmenin yankılarının bu hafta da sürmesi beklenirken, asıl belirleyici faktör, FED toplantı tutanakları olacak.

Euro Kurundaki Anlık Değişimleri Görmek için Tıklayın!

Son zamanlarda enflasyon ve cari açıktaki bozulma döviz kurlarının rekor seviyelerden inmemesine sebep oldu.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiyenin notunu kırması, Suriye’de yaşanan olaylar, enflasyonun çift haneden inmemesi ve cari açığın fazla gelmesi Türk lirasının sürekli değer kaybetmesine neden oluyor. Anadolu Yatırım Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Hakan Kocaman, baz etkisinin ve alınacak önlemlerin sayesinde, enflasyonda bir miktar düşüş olabileceğini ve halen tek hane ihtimalinin korunduğunu belirtti.

ABD tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerin altında gelmesinin ardından açıklama yapan Donald Trump’ın sözlerinin risk iştahını azalttığı belirtildi.

Bu hafta başlayacak olan Kuzey Amerika serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA) toplantısı ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping konuşmasının, ticaret savaşı ile ilgili önemli gelişmeler olduğu belirtiliyor. Analistler bu gelişmenin piyasalarda tansiyonu biraz düşürmesini beklerken, FED toplantı tutanaklarından gelecek dönem para politikasına ilişkin ipuçlarının aranacağını söylüyor.

Geçen hafta konuşma yapan FED Başkanı Jerome Powell, ekonominin şu anki konumunu koruduğu sürece, politika faizinde kademeli artışların hedefe ulaşmak için en iyi yol olduğuna inandıklarını belirtti.

Güne yatay başlaya dolar 4,05’e yükselirken, altın konumunu korudu.

Spot altının ons fiyatı 1.328 dolar civarından işlem görüyor. 9 Nisan tarihli altın fiyatlarına baktığımızda; gram altın 173 lira, çeyrek altın 277 lira, yarım altın 553 lira, tam altın 1110 lira ve Cumhuriyet altını 1114 liradan alıcı buluyor. Altına dayalı exchange traded fonların (ETF) bulundurduğu altın miktarı Cuma günkü işlemlerde 2013 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın