Paylaşım
in G+

Hızını Alamayan Euro 4,54 ile Bir Kez Daha Rekor Kırdı!


 

Almanya'da ekonomik büyümenin yılın üçüncü çeyreğinde beklentilerin üzerinde gelmesi Euro'nun bir kez daha rekor kırmasını sağladı. İşte yeni rekorun detayları...

Euro aldı başını gidiyor. Hızını alamayan kur dün 4,53 rekorunu kırdıktan sonra, bugün yeni zirveyi gördü. Güne 4,51 – 4,52 seviyelerinden başlayan Euro, saat 11:20 sularında 4,5423 ile tarihi zirveyi yeniledi.

Euro’daki yükselişte Almanya’da açıklanan üçüncü çeyrek verilerinin, beklentilerin üzerinde gelmesinin etkisi oldu.

Federal İstatistik Bürosu tarafından bu sabah yapılan açıklamaya göre, Almanya ekonomisi 2017’nin üçüncü çeyreğinde beklentilerin üzerinde büyüme sergileyerek, Euro Bölgesi’nde toparlanma sinyalini verdi. Almanya’da GSYH üçüncü çeyrekte %0,8 büyüme kaydetti ve uzmanların %0,6 olan beklentisini aştı. Bir önceki çeyrekte ise %0,6 büyüme gerçekleşirken, 2016’nın aynı dönemine göre %2,8 oranında büyüme kaydedildi. Üçüncü çeyrek büyüme rakamlarının piyasa beklentisinin üzerinde gelmesi, Euro’yu bir kez daha rekora taşıdı.

Almanya’da enflasyon yıllık bazda %1,6 oranında artış gösterirken, aylık bazda değişiklik olmadı.

AB uyumlu nihai TÜFE, Ekim ayında %0,1 düşüş gösterdi, yıllık bazda ise %1,5 oranında yükseldi. Ülkede enerji fiyatları aylık bazda %0,1 azalırken, yıllık bazda %1,2 arttı. Son olarak gıda fiyatlarına baktığımızda, 2016’nın aynı dönemine göre %4,3 arttığını görmekteyiz.

ABD ile başlayan diplomatik krizin kısa vadede çözüme ulaşması, doların Türk lirası üzerinde baskı kurmaya devam etmesini sağlıyor.

ABD ile Türkiye arasında yaşanan vize krizi geçtiğimiz günlerde sınırlı olarak çözme kavuştu. Gelişme sonrasında kurun ilk tepkisi doların sakinleşmesi olarak görüldü. Bu olay sonrasında Dolar/TL 3,83’e kadar geriledi ancak, sorunun kısmen çözülmüş olması ve artan jeopolitik risk endişesi Türk lirasındaki kayıpların önüne geçemedi.

Dolar kuru saat 14:20 itibariyle 3,8702 seviyesinden işlem görüyor. Bugün piyasaların odağında Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen, Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney’in katılımıyla gerçekleşecek olan toplantı yer alıyor olacak.

Paratic Piyasalar