Yatırım yapmaya başla!

Euro 4,18 ile Tarihi Rekorunu Kırdı!

Merkez bankalarından gelen açıklamalar ve FED tutanakları sonrası yükselişe geçen Euro 4,18'e çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Sıcak gelişmenin detayları şöyle...
Euro 4,18 ile Tarihi Rekorunu Kırdı!

Dün 30 Ocak’tan bu yana ilk kez 4,08 lirayı geçen Euro, gelişmekte olan ülke para birimlerindeki harekete bağlı olarak yükselişe geçti. Euro Avrupa ve Amerika merkez bankalarından gelen açıklamalar sonrası artışa geçerek rekor kırdı. Tüm zamanların en yüksek seviyesini gören Euro şu dakikalarda 4,13 liradan işlem görüyor.

Çarşamba akşamı açıklanan FED tutanakları hem dolar hem de Euro’da etkili olarak, yükseliş trendinin başlamasını sağladı.

Dün akşam saatlerinde ABD Merkez Bankası’nın 13-14 Haziran’da yaptığı toplantının detayları yayınlandı. Tutanakların açıklanmasının ardından döviz kurunda yukarı yönlü hareket başladı. Dolar/TL 3,63’ü aşarken, Euro/TL 4,18 ile tüm zamanların rekorunu kırdı. Bu yükselişte jeopolitik risklerin artması ve küresel gelişmelerin de büyük payı oldu.

FED tutanaklarında bilanço küçültmek için gerekli adımların Temmuz ve Ağustos ayında atılacağı işaret edildi.

Toplantı tutanaklarında genel olarak dikkat çeken konu bilanço küçültme tarihinde anlaşmaya varılamamış olması. Çünkü bazı FED üyeleri ekonomideki ve enflasyondaki gidişatı takip etmek adına, birkaç ay beklenmesi gerektiğini düşünüyor. Öte yandan kimi yetkililer bilanço küçültmeye önümüzdeki bir iki ay içerisinde başlanması gerektiğine inanıyor. Toplantı tutanaklarında faizlerin kademeli artışına, hemen her üyenin onay verdiğini öğreniyoruz.

FED piyasadan her ay 10 milyar dolarlık likidite azaltımı yapacak. Daha sonra bu miktar 50 milyar dolara çıkacak.

FED’in şu anki bilançosu 4,5 trilyon dolara ulaşmış durumda. Bilanço küçültme kararı Haziran toplantısında alınmıştı. Bundan sonraki süreçte piyasadan her ay 10 milyar dolar likidite azalacak. FED’in 2 – 2,5 trilyon dolarlık alım yapması planlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum