Yatırım yapmaya başla!

Euro Draghi’nin Açıklamalarıyla 32 Ayın Zirvesinde

Euro bugün AMB Başkanı Mario Draghi'nin açıklamalarına odaklanmıştı. Uzun zamandır beklenen açıklamaların ardından yaklaşık 3 yılın zirvesini gördü. İşte detaylar;
Euro Draghi’nin Açıklamalarıyla 32 Ayın Zirvesinde

Euro/dolar paritesi, AMB Başkanı Draghi’nin gerçekleşen politika toplantısı sonrasında yaptığı konuşma ile 32 ayın zirvesini gördü. 29 Ağustos tarihinde dolar karşısında 1.2070 seviyesini görerek, 2015 yılının Ocak ayından bu yana görülen en yüksek seviyesini kaydetmişti. Şimdi ise 1,2059 ile yaklaşık 3 yılın zirvesinde.

AMB toplantısında para politikası değiştirilmedi ve faizler aynı seviyede tutuldu. Varlık alımları ise aylık 60 milyar Euro seviyesinde kaldı.

AMB Para Politikasını Değiştirmedi

Draghi ise konuşmasında bankanın son ekonomik tahminlerine açıkladı. Buna göre; 2017 yılına ilişkin büyüme tahmini % 1,9 seviyesinden % 2,2’ye revize edildi.

2017 Büyüme Tahmini Yükseltildi

2018 ve 2019 yıllarına ait tahminler için herhangi bir değişiklik açıklamayan Draghi, Euro’nun sert dalgalanmasına neden oldu. Para biriminde son dönemde görülen volatilitenin ise belirsizlik kaynağı olduğuna değindi.

Mario Draghi’nin değindiği noktalardan birisi de AMB’nin gerekirse varlık alımının boyutunu ve süresini arttırmaya hazır olduğu söylemiydi.

Draghi Varlık Alımı Programını Anlattı

Draghi toplantıda; büyüme, enflasyon ve kurun tartışıldığını belirtti. Aynı zamanda varlık alımını üzerine çeşitli senaryoların tartışıldığını da vurguladı. Varlık alımlarına ilişkin kararların büyük kısmının ise Ekim ayında alınacağını söyledi.

2017 yılının ilk yarısında ekonominin beklenenden daha fazla iyileştiğini belirten Draghi, orta vadede görünümün büyük oranda aynı kaldığını söyledi.

Ekonominin Beklenenden İyi Geliştiğini Söyledi

Enflasyon üzerine de konuşan AMB başkanı, er ya da geç bankanın fiyat istikrarı hedefine ulaşacağına dikkat çekti. Bunlara istinaden 2017 yılına ilişkin büyüme tahminini yukarı yönlü revize etti. Belirsizlik döneminde olmadıklarını söyleyen Draghi, varlık alım programına yeni enstrüman eklemeyi tartışmadıklarını da belirterek sözlerine son verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum