Paylaşım

Euro 3 Lirayı Aştı! Yükseliş Devam Eder mi?


 

Euro, bu yıl ilk kez 3 lirayı aştı. Euro Bölgesi'nden gelen olumlu veriler yükselişi tetiklerken, Türk lirasının kaderi için Merkez Bankası'ndan gelecek müdahaleler bekleniyor. Müdahaleler ne olur, Türk lirası ne kadar değer kaybeder? İşte detaylar…

Euro, Türk lirası karşısında ilk kez 3 seviyesinin üzerini gördü. Euro Bölgesi’nde açıklanan olumlu verilerle birlikte yükselişi desteklenen Euro, son günlerdeki performansıyla atağa geçti. EUR/USD paritesi ise 1,1231 seviyesi ile son 2 ayın en yüksek seviyesini kaydetti. Dolar karşısında 1 seviyesini görmesi konuşulurken, olumlu veriler de Euro tekrar liderliğini ilan etti.

Yunanistan’da yaşanan kriz nedeniyle oldukça gergin günler geçiren Euro Bölgesi, gelen olumlu verilerle kendine geldi. Euro Bölgesi devlet tahvil getirilerinde yaşanan yükseliş, ortak para biriminin çıkışına hız kazandırdı. Almanya devlet tahvillerinde ise getiri, deflasyon endişeleri ile azalmaya başladı. Yunanistan’ın yardım müzakerelerinde sonuca ulaşılmasıyla birlikte son 2 yılın en sert yükselişi gelmiş oldu.

FED’in açıkladığı para politikası sonrasında da Euro yükselişine ara verse de, tekrar yönünü yukarı çevirdi ve rekor seviyeler geldi. 16 Aralık 2014 tarihinden bu yana ilk kez 3 seviyesinin üzerine çıkan EUR/TRY paritesi, Türkiye saati ile 18:11’de % 1,38 oranında yükseliş kaydederek, 2,9991 seviyesinden işlem gördü.

Türk lirası cephesinde ise değer kayıpları devam ediyor. Nisan ayını da kayıpla sonlandıran Türk lirası, negatif ayrışmasını devam ettiriyor. Küresel boyutta para birimlerinde görülen volatil seyir, Türk lirasında Nisan ayı boyunca devam etti. Ay boyunca % 3 oranında değer kaybeden TL, en çok kayıp yaşanan gelişen piyasa para birimi olmaya devam ediyor.

Dolar karşısında Türk lirası dün akşam saatlerinde % 0,6 oranında yükselişle 2,6761 seviyesinden işlem gördü. Geçen hafta Cuma günü 2,7433 seviyesi ile tüm zamanların en yüksek seviyesi kaydedilmişti. Ardından gelen merkez bankası müdahalelerine rağmen toparlanma kaydedilemedi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Türk lirası cinsinden zorunlu karşılıklara ödenen faizin çok düşük olduğunu ve bu noktada daha fazla artırım yapabileceklerini kaydetti. 2015 yılsonu için enflasyon tahminlerini 1,3 puan yukarı çeken Başçı, % 5,5 seviyesinden % 6,8 seviyesine yükselttiklerini belirtti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın