Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/USD Rekor Artan Alman Toptan Eşya Fiyatlarıyla Düşüşü Hızlandırdı

Almanya’da toptan eşya fiyatları Kasım’da rekor artış kaydederken EUR/USD günün en zayıf değerini test etti.
EUR/USD Rekor Artan Alman Toptan Eşya Fiyatlarıyla Düşüşü Hızlandırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya’nın toptan satış fiyat endeksi sonrasında 1,12’lere gerileyen EUR/USD paritesi, haftanın ilk gününde negatif fiyatlanıyor.

Doların genel gücü karşısında halihazırda baskı altında kalan euro, Avrupa’nın en büyük ekonomisinin beklenen verisiyle kayıplarını artırdı. TSİ 10.53’te yüzde 0,23 ekside işlem görürken gün içi hareket aralığı 1,1283 – 1,1319 oldu.

Son veriler euroyu dolar karşısında aylık bazda yüzde 1,4 düşüşle negatif bölgeye iterken yıllık bazda yüzde 6,8’lik değer kaybına sürükledi.
EUR/USD Gün İçi Düşük
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Aşağı yönlü seyrin sürmesi durumunda 1,1275 izlenecek ilk teknik destek seviyesiyken ikinci destek 1,1261’i gösterdi. Yukarı yönlü hareketin başlaması durumunda ise 1,1311 boğaların izleyeceği ilk teknik direnç olarak görev yaptı.

Almanya’nın TSİ 10.00’da açıklanan toptan satış fiyat endeksi Kasım’da yıllık bazda yüzde 16,6 artarak rekor seviyeye yükseldi. Aylık bazda ise yüzde 1,3 oranında arttı.

Ekim 2021 ve Eylül 2021’de yıllık oranlar sırasıyla yüzde 15,2 ve yüzde 13,2 olurken yıllık karşılaştırmada toptan eşya fiyatlarındaki yüksek değişim oranları, hammadde ve ara ürün fiyatlarındaki artıştan kaynaklandı. Madeni yağ ürünleri fiyatları yıllık bazda yüzde 62,4 artarak en büyük katkıyı sağladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu