Yatırım yapmaya başla!

EUR/USD İtalyan Baskısı Altındayken Paritelere Bakış

Başkan Draghi'nin konuşmasından sonra üzerindeki baskı artan Euro, altın, ham petrol ve pariteler haftayı sakin çizmeden tamamlamaya hazırlanıyor. Detaylar şöyle;
EUR/USD İtalyan Baskısı Altındayken Paritelere Bakış

Ham petrolde geçtiğimiz hafta Cuma günündeki seyirden sonra bu haftanın ilk işlem gününde yukarı yönlü bir hareket dikkatimizi çekmişti. 66,19 seviyesi civarında hafta başı yapan petrol, haftanın son işlem gününde Çarşamba günü başlattığı geri çekilmesini sürdürken  66,91 dolar civarında işlem görüyor.

EUR/USD haftanın son işlem gününde incelediğimiz parite GBP/USD ye paralel 22 Ekim günü kaydettiği aşağı yönlü hareketinden bugüne bandı hafif geniş olsa da dar bir seyirde devam ediyor. Başkan Draghi’nin açıklamasında İtalya durumuna değinmesi Euro üzerindeki baskıyı artırmış görünüyor. Dün işlemlerini 1,1375’ten sonlandıran parite bugün %0.02‘lik bir değer kaybıyla 1,1373 seviyesinde seyrediyor. Paritede piyasaların takip ettiği önemli seviyelerden biri Ağustos ayında kaydedilen 52 haftalık en düşük seviyesi 1,13 olarak inceleniyor. Düzeltme gerçekleştirdiği senaryosunda ise karşımıza direnç bölgesinde psikolojik sınır olan 1,114 seviyesi çıkıyor.

XAU/USD Dar Bantta Hareket Ediyor

Altın Paritesi Dar Bantta İşlem GörüyorAltın paritesine baktığımızda dar bir hareket alanında seyreden grafiğin bugün hafif yukarı yönlü gelişmesini gözlemliyoruz. Hareketin geri çekilme tarafında yakından incelediğimiz destek olabilecek nokta 1225 dolar seviyesi. Değerli metalin bu bandı aşağı yönlü kırması durumunda 1222 dolar seviyesinde kaydedilen 100 günlük hareketli ortalama test edilebilir. XAU/USD anlık 1237,22 seviyesinde işlem gördüğünü ve 1238 dolar direncini test ettiğini gözlemlerken bir sonraki direncin olası 1244 dolar noktasında incelendiği yorumlanıyor.

USD/JPY 112 psikolojik sınırını test edip ardından kayıplarını telafi etse de tekrar aşağı yönlü grafiğiyle bu seviyeyi kırdı. Paritenin 50 günlük hareketli ortalamasında piyasaların takip ettiği seviye 112,13 olarak inceleniyor. USD/JPY Anlık işlemlerinde 112,00 seviyeleri kaydediliyor.

Paritenin Satım Bölgesinde Olabileceği Yorumlanıyor

Paritede Satım Bölgesine Gelinmiş Olabileceği YorumlanıyorGBP/USD 22 Ekimde grafiğinde salınım kaydettiğimiz parite son günlerde yatay eksende hareket ediyor. Başkan Graghi’nin açıklamasından sonra 1,28 seviyesine çekilen GBP/USD’nin 14 günlük RSI indikatöründe 35 seviyesine geldiği ve aşırı satım bölgesine oldukça yakın seyrettiği yorumlanıyor. Önemli psikolojik sınırının 1,28 seviyesinde olması bu noktanın ciddi bir destek olabileceği şeklinde incelenebilir. Parite anlık işlemlerinde 1,2816 seviyesinden gözlemleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum