Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/USD 3 Günlük Düşüşünü Sürdürerek 1,17 Altındaki Seyrine Devam Ediyor

EUR/USD paritesi üç günlük düşüşünü dördüncü güne taşırken, 1,17 doların altındaki seyrini güçlendiriyor gibi görünüyor.
EUR/USD 3 Günlük Düşüşünü Sürdürerek 1,17 Altındaki Seyrine Devam Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

EUR/USD paritesi geçen haftanın son işlem gününde başlattığı düşüş eğilimini sürdürüyor. Üç günlük geri çekilmeyi bugün yataya yakın ama negatif bölgede devam ettiriyor. Çinli Evergrande riskleri ve borç tavanı sıkıntılarıyla riskten kaçınma eğilimi, doları güçlendiriyor.

Avrupa Merkez Bankası üyeleri arasında enflasyon ve ekonomik büyümeye yönelik endişeler tartışılıyor. Reflasyon korkuları yatıştırılmaya çalışılırken, kolay para politikası Başkan Lagarde tarafından savunulmaya devam ediliyor. Ancak bu düşünceye aykırı sesler de yükseliyor.

Evergrande tahvillerinin yaklaşan kupon ödemesi ve ABD’nin İran’dan petrol almaması için Çin’e baskısını sürdürmesi, iyimser havanın bulutlanmasına neden oluyor. Bu durum EUR/USD paritesindeki satıcıları ön plana çıkarıyor.

EUR/USD paritesi, TSİ 10:20 sularında %0,21 oranında düşüşle 1,1660 dolardan işlem görmeye başladı.
EUR/USD Paritesi Yüzde 0,21 Düşüş
Kaynak: Paratic Piyasalar

Parite dünkü işlemlerde dalgalı bir düşüş eğilimi gösterirken 1,17 doların altındaki seyrini güçlendirmişti. Kapanışı 1,1683 dolardan yapan parite, Asya piyasalarına yatay bir seyirle başlangıç yaptı. Asya seasının sonlarına doğru 1,1690’a kadar yükselen EUR/USD, Avrupa seansının başlamasıyla dik bir düşüş gerçekleştirdi.

Parite TSİ 09:50’de 1,1684 dolardan işlem gördükten sonra sert düşerek 1,1656 dolara kadar geri çekildi. Daha sonra 1,1660 sınırında tutunmaya çalıştı. Paritedeki aşağı yönlü ivmenin devam etmesi halinde 1,1646 ve 1,1634 dolardaki destek noktaları takip edilecek. Yukarı yönde ise 1,1682 ve 1,1703 dolarda direnç noktaları bulunuyor.

EUR/USD paritesinin fiyat performansını incelediğimizde haftalık %0,24 oranında değer kaybettiği görülüyor. Aylık %1,18 oranında düşen parite, geçen yılın aynı işlem gününe göre %0,72 oranında değer kaybetmiş durumda bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%