Yatırım yapmaya başla!

Etiyopya Faciasında Devam Eden Araştırmalar ve Hangarları Dolduran Boeing 737’ler

Günlerdir yakından takip edilen 737 Max'in ikinci faciasında hazırlanan ön rapor ve baskıların artması sonucu sıkışan Boeing tarafında neler oluyor?
Etiyopya Faciasında Devam Eden Araştırmalar ve Hangarları Dolduran Boeing 737’ler

Etiyopya uçak kazası araştırmacıları, Boeing Co.’da uçuş kontrol özelliğini kullandı. Boeing (BA -%1.54) 737 MAX sorunu konusunda şirket üzerindeki baskı giderek artıyor.

Etiyopyalı yetkililer, Perşembe günü yayınlanan ön kaza raporunda mürettebatın onaylanan acil durum prosedürlerini takip ettiğini, ancak uçağı kurtaramadıklarını söyledi. 

Yetkililer Boeing’in uçağın uçuş kontrol sistemini gözden geçirmesi gerektiğini ve kazadan sonra global MAX filosunun hizmete geri dönmesine izin vermeden önce değişiklikleri onaylamaları gerektiğini vurguladı.

MCAS Hata Odağı Olarak Öne Çıkıyor

MCAS olarak bilinen durak önleme özelliği, geçen yıl Endonezya’daki 737 MAX’ın ölümcül kazadan bu yana yoğun bir incelemeye tabi tutulmuştu. Bu çarpışmanın ilk bulgularında, araştırmacılar hatalı bir sensörün sistemin jet ucunu yanlışlıkla aşağı doğru itmesine neden olduğunu ve pilotların bir çarpışmayı önlemek için zaman içinde düzeltici önlem alamadıklarını keşfetti.

Etiyopyalı ön raporun Perşembe günkü bulguları, (daha sonraki incelemelerde değişiklik gösterebilecek) kamuoyunda elde edilen bulgular, sistemi düzeltmek ve jetin gelecekteki güvenliğini savunmak için sonraki adımlar açısından topu Boeing’e atıyor.

Bir Boeing sözcüsü, şirketin raporun bulgularını gözden geçirip daha sonra yorumlayacağını açıkladı. Geçen yıldan beri şirketin, MCAS’ın çalışma şeklini geliştirmek için bir düzeltme üzerinde çalıştığı bilinmekte.

Üç Koldan Araştırma

Etiyopya, ABD Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu ve Boeing de dahil olmak üzere uluslararası uzmanların desteğiyle sondaya (araştırma) liderlik ediyor.

Bu uçuş ile ilgili verilerin Addis Ababa’dan alındıktan sonra, 10 Mart’ta düşen Etiyopya Havayolları Uçuş 302 arasındaki benzerlikler, araştırmacıları bir MCAS sorunundan şüphelenmeye yönlendirdi ve uçağın dünyadaki duruşunu zora soktu.

Son haftalarda sondaya hakim olan insanlar, soruşturmanın Etiyopya Hava uçuşunda MCAS’ın etkinleştirildiğini belirlediğini ve pilotların sistemi manuel olarak geçersiz kılmaya çalışırken doğru şekilde harekete geçtiğini bildirdi. Bu işe yaramadığında, sistemi tekrar başlattılar. (Uçak kalkıştan altı dakika sonra düştü.)

Kapatılan Sistem Tekrar Açıldı Ancak Düşüşü Engelleyemedi

Daha önce, kaza araştırmacılarının MCAS’ı önceden tamamladığını ya da otomatik manevra özellikleri artırma sisteminin hatalı bir sensör tarafından tetiklendiğini bildirmişti. Bu, uçağın uçuş kontrol bilgisayarının yanlışlıkla uçağın durma riski olduğuna karar vermesine neden oldu ve jetin burnunu aşağı itti. 

Pilotlar sistemi kapatmıştı, ancak araştırmacıların bulduğu uçağın kontrolünü tekrar kazanamadıkları zaman sistemi tekrar açmışlardı.

Araştırmacılar için kilit bir soru, pilotların sistemi boğma eyleminin (Boeing tarafından onaylanan prosedürlere göre) kaza yapmayı önlemede işe yaramadığını gösteriyor. Boeing, Endonezya kazasından sonra bu tür eylemlerin işe yarayacağını tekrar söyledi.

Boeing 370 Filosu Sıkıntıda, Eğitim Yenilemeleri Gündemde

Etiyopya kazasında meydana gelen ilk olaylar dizisi, 189 yolcu ve mürettebatın hepsini öldüren 29 Ekim’de bir başka MAX’ın kaybına neden olan, Endonezya’daki hava kazası araştırmacılarının bulgularıyla yakından eşleşiyor. 

Bu kazada mürettebat, uçaklar Java Denizine yüksek hızda inmeden önce, uçağın burnunu tekrar tekrar aşağı iten hatalı durma önleme sistemini devre dışı bırakamadı.

Boeing’in, Etiyopya’da güvenlik endişeleriyle ilgili kazadan sonra, dünya çapında 370 MAX’tan fazla uçak filosu sıkıntıya girdi. ABD uçak üreticisi, durak önleme sistemine bir düzeltme geliştirdiğini ve pilotların MAKS’yi çalıştırmak için nasıl eğitildiği konusunda değişiklikler önerdiğini söyledi.

İzinlerin Sağlığı Araştırılıyor

ABD Adalet Bakanlığı ve diğerleri, Boeing’in uçağın güvenlik onayını almak için eksik veya yanıltıcı bilgi sağlayıp sağlamadığı konusunda araştırmalarını devam ettiriyor. Geçen haftaki kongrede ayrıca Federal Havacılık İdaresi’nin  (FAA) verdiği incelemeyi inceleyecek oturumlar başlatılmıştı.

Beş aydan daha az bir sürede iki kaza sonucu küresel anlamda gündemleri meşgul eden bir hal aldı ve endişeleri artırdı. Havayolları MAX uçaklarını park etmek, uçuşları iptal etmek ve yedek uçaklar için çalışma başlatmak zorunda kaldı. 

Havayollarının Tazmin Gündemleri ve Boeing Çalışmaları

Endonezyalı bayrak şirketi Garuda 737 MAX uçakları için siparişini iptal etmek istediğini çünkü müşterilerin jetine olan güvenini kaybettiğini söyledi. Avrupa’nın en büyük müşterilerinden biri olan Norveç Hava Mekiği ASA ve LOT Polish Airlines, filo sorunundan edilen zarar ile bağlantılı kayıpların tazminini almak isteyenler arasında.

Çarşamba günü Boeing İcra Kurulu Başkanı Dennis Muilenburg, gözden geçirilmiş MCAS yazılımının bir gösterimi için üreticinin test pilotlarına katıldı. Boeing, şirketin “doğru şekilde zaman alabilmesi” için yazılımın geliştirilmesi ve test edilmesine yönelik kapsamlı bir yaklaşım üstlendiğini açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum