Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ethereum’un Hızlı Yükselişi ile İşlem Ücretleri Yüzde 77 Arttı

ETH'de fiyat % 31 artarken, işlem ücretlerinde de yüzde 77'ye varan bür yükseliş yaşandı.
Ethereum’un Hızlı Yükselişi ile İşlem Ücretleri Yüzde 77 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasa değeri açısından en büyük ikinci kripto para birimi olan Etherheum, 2.000 dolar seviyesini aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine geri dönüş yaptı. Bu artış ile beraber kripto paranın kullanım maliyeti %77 yükseliş yaşadı.

Ethereum, son dokuz günün sekizinde yeşil mum kaydetti ve madeni para fiyatı 26 Mart’taki 1.530 dolar seviyesinden 2.009 dolara kadar değerine yükseldi. Bitinfocharts’dan alınan verilere göre Ethereum’da ortalama işlem maliyeti 12,96 dolardan 22,97 dolara yükseldiğinden işlem ücretleri aynı zaman diliminde özetle %77 arttı.

Ethereum 2.0 ile Ücretler Düşecek

Ethereum 2.0 ile Ücretler Düşecek
Kaynak: Bitinfocharts

En sık ödenen ücretlerin daha net bir göstergesini veren medyan işlem ücreti de geçtiğimiz hafta %91 artarak 6.66 dolardan 12.74 dolara kadar yükseldi. Bazı çevreler ortalama ücretin şu anda yaklaşık 8,50 dolar olduğu Ethereum ve Bitcoin gibi popüler zincirlerde oluşan maliyetlerin gerçekten amaca uygun olmadığı konusunda fikir ayrılığı yaşıyor.

Bunu akılda tutarak, geliştiriciler, blok zincirinde ücretlerin hesaplanma şeklini elden geçirecek bir Ethereum iyileştirme önerisi olan EIP- 1559’u öne sürdüler. Yükseltme önümüzdeki Temmuz ayında uygulandığında, işlem ücretleri dinamik olarak ayarlanacaktır.

Aynı zamanda Ethereum’un tokenomiklerine deflasyonist bir yön de eklenecek ve ağ ücretlerinin bir kısmı her işlemden sonra ortadan kalkacak. Uzun vadede Ethereum’un, mevcut iş kanıtı sisteminin tamamen terk edildiğini görecek olan bir Proof of Stake mutabakat algoritmasına geçmesi planlanıyor.

PoS blok zincirlerinde madeni para sahipleri, blok ödülleri peşinde olan madencilerin bilgi işlem gücüne katkıda bulunmasının aksine, ağı pasif gelir karşılığında güvence altına almak için madeni para yatırıyor. Yeni fikir birliği algoritması, Ethereum’un devam eden Eth 2.0 yükseltmesinin bir parçası olarak uygulanacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%