Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ethereum Likidasyonları Negatif Fonlama Oranı ile Bitcoin’i İkiye Katladı

Ethereum ağında Eylül ayında yapılacak Merge yükseltmesi yaklaşırken, likidasyon oranlarında büyük artış meydana geldi. Detaylar haberde…
Ethereum Likidasyonları Negatif Fonlama Oranı ile Bitcoin’i İkiye Katladı
HABER GİRİŞ

En değerli altcoin olan Ethereum üzerinde izlenen verilerde, vadeli işlemlerdeki faaliyetin arttığı görülüyor. Analitik izleme aracı Coinglass’tan elde edilen veriler, Etheruem’da son 24 saatte 120 milyon dolarlık vadeli işlem pozisyonunun tasfiye olduğunu doğruluyor.

Ethereum ağında Eylül ayında Merge yükseltmesinin gerçekleştirilmesi bekleniyor. Bu fiyat tarafında kısa vadeli bir hareketi beraberinde getirdi ve likidasyonların artmasına neden oldu. Bitcoin’deki likidasyon oranı ise yaklaşık 40 milyon dolar seviyesinde bulunuyor.

ETH saatlik likidasyon grafiği
Kaynak: Coinglass

Likidasyonlar, borsalardaki kaldıraçlı pozisyonların, kısmen veya tamamen kaybını yansıtır. ETH’nin son zamanlardaki popülaritesi, Bitcoin için kayda değer bir katalizörün yokluğunda şu anda bu pazara daha fazla ilgi olduğunu gösteriyor.

Araştırma firması Kaiko’nun verilerine göre, geçtiğimiz ay spot ETH üzerindeki haftalık işlem hacimleri ilk kez Bitcoin’i geçmişti.

ETH ve BTC haftalık spot işlem hacimleri
Kaynak: Kaiko

Ethereum yazım itibarıyla 190 milyar doların üzerinde piyasa değeri ile 1.580 dolar seviyesinden işlem görüyor. Bazı analistler, fiyat oynaklığına neden olarak vadeli işlem piyasalarındaki fonlama oranlarına işaret ettiler. Ayrıca oranların kısa bir sıkışıklığa yol açabileceğini belirttiler

GCM Yatırım Banner

Kısa süreli sıkışma, vadeli işlemlerdeki bir varlığı, daha düşük bir fiyattan geri satın alma beklentisiyle satan tüccarları pozisyonlarını kapatmaya zorlayan ve genellikle fiyatların daha da artmasına yol açan keskin bir artışı ifade ediyor.

Fonlama oranları ise vadeli işlemler ve spot piyasalardaki fiyatlar arasındaki farka dayalı olarak tüccarlar tarafından yapılan periyodik ödemelerdir. Ethereum vadeli işlemleri için fonlama oranları 27 Ağustos’ta yıllık yüzde -0.024 ile en düşük seviyeye geriledi.

ETH fonlama oranları
Kaynak: Delphi Digital

Analistler, benzer seviyelerin en son Haziran 2021’de görüldüğünü ve bunu takip eden ay büyük bir daralmanın izlediğini söyledi. Geçtiğimiz gün yapılan bir diğer araştırma ise Bitcoin ve Ethereum üzerinde yüksek kaldıraç hareketliliği yaşanabileceğini ortaya koymuştu.

Her iki kripto para birimindeki açık faiz oranlarının rekor seviyelere çıkması, oynaklığın artabileceği şeklinde yorumlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın