Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ethereum Kurucusu Kripto Ödemelerin Küçümsendiğini Söyledi

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, kripto ile yapılan ödemelerin, fiat paralara olan üstünlüğüne atıfta bulundu. Ayrıntılar haberde…
Ethereum Kurucusu Kripto Ödemelerin Küçümsendiğini Söyledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto paraların kullanım alanlarının yanı sıra geleneksel varlıklara karşı avantajları ve dezavantajları tartışılan bir konu olmakta. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, ödeme işlemlerinde kripto paraların diğer varlıklara göre üstünlüğüne değindi.

Buterin yaptığı paylaşımda, insanların kripto paralar ile yapılan ödemelerin üstünlüğünü küçümsediğini belirtti. Kripto paraların uluslararası ticaret, hayır işleri ve ülkeler arası ödemelerde insanlara büyük kolaylık sağladığını ifade etti.

Vitalik Buterin kripto paylaşımı
Kaynak: Vitalik Buterin/Twitter

İşletmeler Yeni Müşteriler için Kriptoyu Benimsiyor

Ödemelerde kripto paralara yönelik benimseme küresel olarak büyüyor. PYMNTS veri platformundan Temmuz ayında yayınlanan “Kripto Parayla Ödeme” başlıklı bir raporda, yıllık geliri 1 milyar doları aşan ankete katılan işletmelerin yüzde 85’inin, yeni müşteriler kazanmak için kripto ödemelerini benimsediklerine yer verildi.

Dünyanın önde gelen kripto para borsası Binance’ın Arjantin’de ön ödemeli kart sunmak için Mastercard ile yaptığı ortaklığın bu anlamda önemli bir adım olduğu belirtiliyor.

Wirex gibi bu kartların birçoğu, kart aracılığıyla ödeme yaptıkları için kullanıcıları kripto para iadesi ile ödüllendiriyor ve birçok büyük kripto para biriminin, fiat para biriminin harcanmasını ve ayrıca ATM’lerden nakit çekilmesini kolaylaştırıyor.

GCM Yatırım Banner

Kriptolar Geleneksel Paralara Göre Üstün

Buterin tarafından belirtildiği üzere, kripto varlıklar uluslararası para transferinde ve hayırsever bağışlar için yaygın bir şekilde kullanılıyor. Geleneksel fiat paralar kullanılarak yapılan uluslararası ödemelerin işlenmesi uzun zaman alabiliyor ve yüksek komisyon ücretleri alınabiliyor.

Bitcoin ve belirli kripto para birimlerinin ödeme aracı olarak kullanımı konusunda herkes o kadar iyimser değil. Özellikle Ethereum yüksek işlem ücretleri ile kripto ekosistemindeki yatırımcıların farklı seçenekler aramasına neden olabiliyor.

Bitcoin blok zinciri saniyede yaklaşık beş işlem (TPS) gerçekleştirir ve ortalama 0,819 dolar doları ücret alırken, Ethereum şu anda ortalama 1,57 dolar ücretle işlem görüyor. Geleneksel ödeme aracı Visa ise saniyede 24.000 işlem yapabildiğini ve işlem başına yüzde 1.4 ile yüzde 2.5 arasında ücret aldığını savunuyor.

Bitcoin üzerinde yapılan Lightning Network geliştirmeleri ve Ethereum’daki katman-2 çözümleri ile işlem ücretlerinin düşürülmesi amaçlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın