Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Ethereum İşlem Ücretleri, Fiyat Artışı ile Düşüşünü Sürdürebilir

İşlem ücretlerindeki düşüşün kalıcı olabileceği belirtiliyor.
Ethereum İşlem Ücretleri, Fiyat Artışı ile Düşüşünü Sürdürebilir

Ethereum son dönemde Bitcoin’i takip ederek fiyat artışını hızlandırmış durumda. Kripto para an itibariyle 2.180 dolar seviyesinden işlem görüyor ve tarihinin en yüksek seviyelerinde dolaşıyor. Diğer yandan kripto para piyasasındaki coinlerin büyük bölümü Ethereum ağında bulunuyor. Bu nedenle yapılan işlemler ise Ethereum üzerinden ücretlendiriliyor.

ETH ağının başka ağlara nazaran daha yüksek işlem ücretlerine sahip olduğu biliniyor. Bu da yatırımcıların Binance Smart Chain ve benzeri ağlara yönelmesine neden oluyor. Mist protokolü geliştiricilerinden Stephane, Ethereum gas ücretlerinin ilerleyen dönemde düşüş trendine gireceğini düşünüyor.

İşlem Ücretleri Düşüyor

İşlem Ücretleri Düşüyor
Kaynak: Etherscan

Etherscan’dan gelen veriler, 2020’nin ortalarında hızla yükselen gas ücretlerinin, son dönemde düşüşe geçtiğini gösteriyor. Düşüş trendinin süreceği belirsizliğini koruyor ancak stephane, 2021 yılının sonuna kadar ücretlerin 20’nin altına gerileyeceğini tahmin ediyor.

Bu düşüşün sebepleri arasında madencilik yapan tüccarların, PGA botlar yerine Flashbotlar kullanmaya başlaması gösteriliyor. Flashbot madenciler için daha şeffaf bir çıkarılabilir değer sunuyor.

Geliştirici Staphane, araştırmasıyla ilgili, “flashbotlarda %58’den fazla hashrate etkinleştirilirken, PGA botlarının artık rekabet edemeyeceği eşiği geçiyoruz gibi görünüyor. PGA botları, neredeyse her seferinde flashbotların gerisinde kalıyor” ifadelerini kullandı.

Ethereum günlük grafik
Kaynak: TradingView

Diğer yandan Temmuz ayında Ethereum işlem ücretlerinde yeni bir model kullanıma sunulacak. EIP-1559 altyapısı sisteme entegre edilecek ve yakma ve bahşiş ücretleri yer alacak. Bahşiş ücretleri ise madencilerin kasasına girmiş olacak. Madenciler bu nedenle kazançlarının sekteye uğrayacağını düşünüyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum