Yatırım yapmaya başla!

Dünyanın En Popüler Yatırım Fonlarının Ücretleri Sıfıra Düşebilir

JP Morgan tarafından yapılan yeni bir araştırma, dünyanın en popüler yatırım fonlarının ücretlerinin sıfıra düşeceğini gösterdi.
Dünyanın En Popüler Yatırım Fonlarının Ücretleri Sıfıra Düşebilir

JP Morgan tarafından yapılan yeni bir araştırma, dünyanın en popüler yatırım fonlarının ücretlerinin sıfıra düşeceğini belirtti. ABD bankası tarafından hazırlanan raporda, ABD’deki Vanguard ve BlackRock gibi yatırımcıların teklif ettikleri türden borsa yatırım fonları (ETF) için ortalama ücretlerin sekiz yılda yaklaşık yüzde 40 oranında düştüğü tespit edildi.

JP Morgan araştırması, 5,6 trilyon dolarlık küresel ETF pazarındaki ücretlerin, artan bir rekabet baskısı altında olduğunu gösterdi.

ETF Ücretleri Baskı AltındaAynı zamanda rapor, geçen yıl sıfır yönetimi olan fonların ve hatta negatif ücretlerin lanse edilmesine de dikkat çekti. ETF’ler son yıllarda yatırımcılarla büyük ölçüde popüler hale geldi. Bunlar temel endeksi izleyen menkul kıymet sepetleridir ve hisse senedi, tahvil, emtia, menkul kıymet karışımı içerebilirler.

Araştırmanın küresel nicel ve türev stratejistleri olan Marko Kalonovic ile Bram Kaplan, “Bu düşük ücret eğilimi, yatırımcıların her bölge ve varlık sınıfı içinde daha düşük ücret fonlarına yönelme eğiliminde olduğu ve ETF ihraççılarının bir miktar fon üzerindeki harcama oranını seçici olarak azaltma yönündeki hareketlerinden kaynaklanmıştır,” ifadelerini kullandılar.

ETF’lerin gider oranına göre en az yüzde 20’si, ABD’deki dolaşımın yüzde 80’ini yakalamış durumda.

ETF Gider Oranı Yüzde 20'si ABD'nin Yüzde 80'ini YakaladıFonların geri kalan yüzde 80’i ise yatırımcıların en düşük maliyet seçeneklerine yönelmesi nedeniyle sadece yüzde 20 oranında dolaşımda bulunuyorlar. Raporda, en düşük ücret oranının son yıllardaki tüm net akışların yüzde 97’sini çekmesiyle aradaki farkın daha da artmakta olduğunu ven pahalı fonların yüzde 80’inin ABD ETF’lerine yapılan 300 milyar dolarlık yeni nakitin sıfıra yakın olduğunu gösterdi.

Vanguard sadece bu yıl kayda değer bir faydalanıcı olurken, varlık yönetim firması toplamda yaklaşık 660 milyar dolarlık varlığa sahip en büyük ETF’lerinin 21’inde ücret düşürdü. JP Morgan raporu, söz konusu azaltmaların topluca yatırımcılara yılda yaklaşık 88 milyon dolar ücret tasarrufu sağlayacağına işaret etti.

Rakip Fidelity, 2018’in ikinci yarısında dört yatırım fonu başlattı ve sıfır yönetim ücretli fonu pazarlayan ilk şirket oldu.

Fidelity Sıfır Ücretli ETF ÇıkarttıBunu, görece yeni gelenlerin piyasaya sürmesi için bir dizi sıfır yönetim ücretli ETF’si izledi. Bir start-up olan Salt Financial, kısa bir süre önce negatif ücretli ETF’yi de başlattı. Bu ise yatırımcılara fonu elinde tutmalarını etkili bir şekilde sağlayan bir uygulama olarak görülüyor. Ancak -5 baz puan ücreti, yönetim altındaki varlıklarda sadece ilk 100 milyon dolar ve yalnızca 2020 Nisan ayına kadar geçerli. Bunun ardından ücretin standart +29 baz puana geri dönmesi gerekiyor.

ETF ücret savaşındaki yeni bir eğilim ise büyük ihraççıların büyük ölçüde en ucuz pasif ürünleri arayan yatırımcılardan al ve tut gibi akışları yakalamak amacıyla basit piyasa beta ürünlerinin düşük ücretli versiyonlarını yeniden başlatmaları veya yeniden markalandırmaları olarak biliniyor. Bu ürünler, tekrarlanan ücret kesintileri görmüş ve büyük varlık akışlarını çekmiştir. Örneğin; Vanguard’ın ETF portföyünün çoğu, BlackRock’ın varlık sınıfları arasında 25 fonluk iShares Core paketi ve JP Morgan Asset Management’ın BetaBuilders paketi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum