Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Et ve Süt Kurumu Duyurdu: Elde Kalan Kurbanlıklar Alınacak

Et ve Süt Kurumu üreticilerin satamadığı kurbanlıkların kurum tarafından alınacağını ve ödemelerin 10 gün içinde yapılacağını açıkladı.
Et ve Süt Kurumu Duyurdu: Elde Kalan Kurbanlıklar Alınacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kurban Bayramı’nın üçüncü gününde vatandaşlar hala kurbanlık almaya devam ederken, Et ve Süt Kurumu’ndan (ESK) bir açıklama geldi. Kurum yaptığı yazılı açıklamada, üreticiler tarafından hayvan pazarlarına getirilen fakat satılmayan kurbanlıkların alınacağını duyurdu.

Açıklamada, “Üreticilerimizin 13-17 Temmuz 2022 tarihleri arasında en yakın ESK Kombinalarına veya sözleşmeli kesimhanelere başvurmaları halinde, kurbanlıkları Kurum karkas alım fiyatlarından satın alınacaktır.” bilgisine yer verildi.

Üreticilerden gelen bütün taleplerin karşılanacağı ve ödemelerin 10 gün içinde hesaplara yatırılacağı bildirildi.

Açıklamada hayvanların türüne göre fiyat listesi de yayımlandı. Buna göre birinci kalite dana kilosu 94 lira, ikinci kalite dana 80 lira, küçükbaş hayvanlarda kuzu kilosu 88, koyun 70 ve toklu ise 82 liradan alınacak.

Üreticilerin nakliye ve bakım masrafları da dikkate alınarak, alım fiyatına ek olarak kilogram başına 1 TL prim ödemesi verileceği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Yüksek Enflasyon Kurbanlık Fiyatlarını da Etkiledi

Enflasyonun yüzde 75’lere çıkması ve her şeyin zamlanması nedeniyle, bu yıl birçok kişi kurban kesemediğini belirtiyor. Genel olarak pazar fiyatlarına bakıldığında küçükbaş kurbanlıklar 2 bin 500, büyükbaşların 30 bin liradan başlıyor.

Ankara’da bu fiyatlar küçükbaşta 2.700 – 4.100, büyükbaşta 32.500 – 52.500 arasında değişiyor. İstanbul’da ise sırasıyla 2.800 – 4.500 ve 34.000 – 50.000 TL arasında.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.