Yatırım yapmaya başla!

Et Fiyatları Düştü Ancak Tüketici Faydalanamıyor

Kırmızı etteki yüksek fiyat tartışması epey zamandır devam ediyor. Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre, et fiyatları düşse de tüketici tarafına yansımadı.
Et Fiyatları Düştü Ancak Tüketici Faydalanamıyor

Son aylarda kırmızı et fiyatlarındaki yükseliş ve halkın haklı isyanı gündemden düşmüyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Temmuz ayının ilk haftasında yaptığı açıklamada, et fiyatlarını yükselten 5-6 tane firma olduğunu ve bunları yakından takip ettiklerini belirtmişti. Hemen önemli bir hatırlatma yapalım, Faruk Çelik dün açıklanan yeni kabinede yer almıyor. Onun yerine Ahmet Eşref Fakıbaba getirildi.

Kırmızı etteki yüksek fiyat tartışmasında yeni bir gelişme daha gündeme geldi. Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TÜKETBİR) Başkanı Bülent Tunç, et üreticilerindeki fiyatların 2,5-3 lira civarında düştüğünü, ancak bunun tüketiciye yansımadığını belirtti.

Bülent Tunç’a göre üretici fiyatlarındaki düşüş, insanların panikle elimdeki malı satayım telaşından kaynaklanıyor.

TÜKETBİR Başkanının yaptığı açıklamaya göre; ithalat kararları sonrasında yaşanan panikle, üretici zarar etmemek için elindeki malı satma çabasına girdi. Ancak karkas ette 3 liraya varan bir düşüş olmasına rağmen, tüketici bundan faydalanamadı. Ayrıca piyasada 27 lira civarında olan karkas etin, Et ve Süt Kurumu’nda 21 liraya satıldığı bildirildi.

Yurt dışından ucuza et getirilse bile, tüketiciye yansıması yine yüksek seviyeden olacak.

Dışarıdan ucuz et getirilmesine itirazları olmadığını belirten Tunç, böyle bir durum olsa bile tüketiciye yine yüksek fiyattan ulaşacağını söyledi. İthal gelen etin düşük fiyattan tüketiciye ulaştırılması için ise yapılacak işlemler neredeyse imkansız. Tunç bu konuda özel bir sistem kurulmasını veya insanlara hangi fiyattan satmaları gerektiğini söylemelerinin zor olduğunu belirtti.

Ramazan Bayramı’nda yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile yerli üretimin daralmasına sebep olacak ithalata müsade edilmeyeceğinin teminatı verilmişti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık eski bakanı Faruk Çelik, yaptığı açıklamada üreticilerin endişe etmemelerini, kesimlik hayvan ve karkas et ithalatının kendi kontrolleri dahilinde olacağını belirtmişti. Çelik Kurban Bayramı için 1 milyon 200 bin büyükbaş, 4 milyon civarında da küçükbaş hayvanımız olduğunu ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum